Město si připomene šumperský sněm z roku 1490

Ilustrační foto Slavnosti města v roce 2019

Slavnosti města Šumperka se letos kvůli epidemiologickým opatřením, jež na jaře znemožnila přípravy, konat nemohou. Přesto místní radnice připravuje několik aktivit, které připomenou významnou historickou událost šumperských dějin.

Dne 4. června 1490 se zdejší zámek stal místem konání tzv. šumperského sněmu, kdy se do města na pozvání tehdejšího majitele Jiřího Tunkla sjeli představitelé Moravského markrabství a zástupci slezských knížectví. Společně jednali o dalším osudu Moravy, Slezska a Lužic po smrti uherského krále Matyáše Korvína. Ten držel zmíněné země pod Uherskou korunou po česko-uherských válkách.

„Jednání v Šumperku stvrdilo společný postup obou zemí při přijímání nového panovníka a bezesporu napomohlo vrátit země zpátky pod Korunu českou po korunování Vladislava Jagellonského uherským králem,“ říká Bohuslav Vondruška, vedoucí oddělení kultury a vnějších vztahů.

Jako náplast předkládáme on-line koncert skupiny Fleksible, která by za běžných okolností na slavnostech vystoupila a krátký polohraný dokumentární videoklip o šumperském sněmu z roku 1490. Obě videa jsou zde.

Ilustrační foto Slavnosti města v roce 2019 v Sadech 1  máje

V sobotu 5. června proběhne od 10 do 18 hodin v sadech 1. máje tzv. dětská olympiáda. Na osmi stanovištích budou moci děti za symbolické vstupné soutěžit v disciplínách, jako jsou nafukovací střelnice, skákání v pytli, nafukovací šipky a další. Chybět nebudou ani skákací hrady, malování na obličej, Bumber Ball a jiné atrakce.

První červnový víkend si bude možné vyzkoušet virtuální verzi běžeckého závodu ŠumpeRUN.

V pátek 11. června se v Pavlínině dvoře uskuteční akce „Mikulov baví Šumperk“ s degustační přehlídkou vín a cimbálovou muzikou. Ve středu 23. června pak oslaví Šumperk pětadvacet let trvání partnerství s polskou Nysou – v klášterním kostele proběhne vernisáž výstavy maleb Pavla A. Taťouna s motivy obou partnerských měst.

Vytvořeno 5.6.2021 | přečteno 800x | singerova