Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Město se začte do Rudiše, představí i Jaromíra 99

Město čte kniku   logo pro rok 2021

Posedmnácté se v říjnu začte Šumperk do knihy.  V centru pozornosti bude tvorba Jaroslava Rudiše, českého spisovatele a autora divadelních her a komiksů. Spolu s ním se na festivalu představí zpěvák, kytarista, skladatel a výtvarník, jesenický rodák Jaromír Švejdík, známý i pod pseudonymem Jaromír 99. Akce proběhne od pondělí 11. do soboty 16. října.

Festival Město čte knihu bude letos šestidenní. „Stejně jako v uplynulých ročnících budou jednotlivá čtení probíhat na různých místech ve městě a číst se bude z knih Nebe pod Berlínem, Národní třída, Český ráj a Grandhotel,“ vyjmenovává letošní tituly ředitelka knihovny Kamila Šeligová. Připraveny jsou rovněž doprovodná hudební vystoupení, dvě výstavy, ale také beseda, zábavný den pro děti, autorské čtení, koncert Letní kapely či pásmo pohádek v kině Oko. Podrobné informace jsou zveřejněny na www.mestocteknihu.cz.

Oblíbenou akci odstartuje v pondělí 11. října v 10 hodin dopoledne v informačním centru vernisáž výstavy obrázků z výtvarné soutěže pro děti a mládež. Odpoledne se pak do Nebe pod Berlínem začtou v knihovně Olga Kaštická a Petr Král, o hudební doprovod se postará místní „ZUŠka“.

Z knihy Národní třída budou v úterý číst v Klubu důchodců a v SONS místní profesionální herci, z Českého ráje pak na Hrádku členové Studia D123. Do stejného titulu se o den později, ve středu 13. října, začtou od páté odpolední studenti místní „průmyslovky“ v kině Oko. Následovat bude beseda s režisérem a hercem Miroslavem Krobotem, který později spolu s Jaroslavem Rudišem uvede film Alois Nebel.

Jaroslav Rudis foto Peter von Felbert jpg

Vlastivědné muzeum obohatí festivalový program výstavou výtvarníka, skladatele, textaře a hudebníka Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99. „Švejdík s Rudišem společně vytvořili kultovní komiksovou trilogii, jejíž hlavní postavou je výpravčí Alois Nebel z fiktivního nádraží Bílý Potok v Jeseníkách. Autorská dvojice se podílela také na filmu natočeném podle komiksu náročnou animační technikou rotoskopie, který získal Evropskou filmovou cenu jako nejlepší animovaný film. Švejdík složil pro film proslulý hit Půlnoční, jejž nazpíval Václav Neckář,“ připomíná Šeligová. Dodává, že výstava spolu s tvorbou Jaroslava Rudiše a přiblížením spolupráce obou umělců na poli literatury, filmu i hudby představí Jaromíra 99 jako oceňovaného autora komiksů. Jádrem výstavy přitom bude cyklus velkoformátových tisků s motivy z Jesenicka, které Švejdík nakreslil pro dokumentární film Jaromír 99 – tam odkud jsem. Výstavu zahájí ve čtvrtek 14. října v 17 hodin v Rytířském sále čtení z románu Grandhotel v podání šumperských gymnazistů.

Město čte knihu   pozvánka na autorské čtení Jaroslava RudišeV pátek pořádá místní „Doriska“ od 9 do 17 hodin zábavný den pro školy, školky a rodiče s dětmi nazvaný Letem rudišovským světem, během něhož nabídne na Komíně dílničky, sportování a další aktivity. Od šesté podvečerní se pak v knihovně odehraje autorské čtení Jaroslava Rudiše, na kterém bude premiérově představen jeho román Winterbergova poslední cesta, jejž z němčiny přeložila Michaela Škultéty a v říjnu ho vydává nakladatelství Labyrint. „Jde o příběh Jana Krause, pečovatele pocházejícího z Vimperku, který se v Berlíně stará o umírající, a téměř stoletého Wenzela Winterberga, rodáka z Liberce, jenž pečovatele požádá, aby s ním vyrazil na poslední cestu střední Evropou, po stopách jeho dávné lásky Lenky. Společně se vydají vlakem z Berlína do Sarajeva podle starého bedekru pro Rakousko-Uhersko z roku 1913 a za okny vlaku ožívají staré, dávno zapomenuté příběhy…. Za román byl autor v roce 2019 nominovaný na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a loni za něj získal ocenění Chamisso-Preis/Hellerau,“ zdůrazňuje ředitelka knihovny a dodává, že knihu si budou moci zájemci při autorském čtení koupit. Po celou dobu festivalu přitom bude knihkupectví Kosmas vždy na místě čtení prodávat knihy Jaroslava Rudiše.Město čte knihu   pozvánka na besedu s Miroslavem Krobotem

Na autorské čtení naváže koncert Letní kapely, jež vznikla spontánně v srdci Rychlebských hor, když se muzikanti Jaromír Švejdík, Lukáš Morávek a Apostolos Joanidis scházeli s kytarami u ohně a hráli písničky, které Jaromír napsal společně s přáteli během své bohaté hudební kariéry. Základ repertoáru tak tvoří písně Priessnitz, Umakartu, Jaromír 99 & The Bombers, Václava Neckáře či Kafka Bandu. Skupina však postupně přidává vlastní autorské písně. Kapelu postupně doplnili další muzikanti spjatí s regionem Jeseníků a Rychlebských hor. Za bicí usedl dlouholetý bubeník Priessnitz Zdeněk Jurčík, klávesové zvuky obstarává Vojtěch Šeliga a na baskytaru hraje Petr Weiser.

Festivalový program se uzavře v sobotu 16. října. Na dopoledne je naplánováno předání cen vítězům výtvarné a literární soutěže v knihovně a animovaný povídkový film pro děti Mlsné medvědí příběhy. Závěrečnou tečkou bude už tradičně večer v divadle, tentokrát se scénickým čtením z knihy Konec punku v Helsinkách v podání herců šumperského souboru. Následovat bude od půl osmé beseda s Jaroslavem Rudišem na Hrádku. „Věříme, že návštěvníci festivalu budou i z kratšího programu stejně nadšení jako v minulých ročnících. S výjimkou pátečního koncertu Letní kapely a sobotního hlavního večera v divadle je vstup na všechny festivalové akce zdarma,“ láká na Město čte knihu ředitelka knihovny.

PODROBNÝ PROGRAM FESTIVALU:

Město čte knihu 2021, 11. 10.  – 16. 10. 2021

Autor: Jaroslav Rudiš

Výběr z tvorbyMěsto čte knihu   plakát na akci Jaromíra 99

 

Pondělí 11.10.

INFORMAČNÍ CENTRUM – 10.00

Zahájení výstavy OBRÁZKŮ ZE SOUTĚŽE MĚSTO ČTE KNIHU

(Vstup volný)

 

Knihovna – 17.00

Z knihy Nebe pod Berlínem čtou: Olga Kaštická, Petr Král

Hudební doprovod učitelé ZUŠ Šumperk

Vstup zdarma

 

Úterý 12.10.

SONS – 14.00

Klub důchodců – 14.00

Z knihy čtou herci šumperského divadlaMěsto čte knihu   plakát s podrobným programem

 

HRÁDEK – 17.00

Z knihy Český ráj čtou – herci STUDIA D123

 

Středa  13.10.

KINO

Z knihy čtou studenti SPŠ – 17.00

Beseda s režisérem  Miroslavem Krobotem – 18.00

Film: Alois Nebel  - 19.30 (uvede M. Krobot + J. Rudiš)

Čtvrtek  14.10.

MUZEUM

Zahájení výstavy – Jaromír 99 – 17.00

Z knihy Grandhotel čtou studenti GYM Šumperk

 

Pátek 15.10.

SVČ Doris

Letem rudišovským světem

9.00 – 17.00  – zábavný den pro školy, školka a rodiče s dětmi

 

KNIHOVNA

Autorské čtení: Jaroslav Rudiš

Zahájení: 18.00

Koncert – Letní kapela – 19.00

Vstupné 250 Kč

 

Sobota 16.10.

Knihovna – 9.30

Předání cen vítězům výtvarné a literární soutěže

 

Kino Oko – 10.00

Pásmo pohádek

Vstup zdarma

 

Divadlo Šumperk – 18.00

Konec punku v Helsinkách

Scénické čtení – učinkují herci šumperského divadla

Vstupné: 90 Kč, sleva (studenti, senioři ) 70 Kč

 

Hrádek – 19.30

Beseda z Jaroslavem Rudišem

 


Vytvořeno 11.10.2021 8:30:01 | přečteno 1053x | singerova
load