Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Město připravuje rekonstrukci Sadů 1. máje i amfiteátru

IMG 0715

Město Šumperk připravuje celkovou regeneraci Sadů 1. máje, součástí tohoto záměru by měla být i rekonstrukce letního divadla za vilou Doris. Plánovaná investiční akce odstartuje nejdříve za tři roky.

Původně se měl amfiteátr opravovat již v květnu letošního roku. Firma, která vyšla vítězně z veřejné soutěže nakonec od smlouvy odstoupila, protože nedokázala splnit technologické požadavky města. I vzhledem k současné finanční situaci města bude přestavba letního divadla zřejmě zahrnuta do celkové revitalizace Sadů 1. máje.

„Už nám selhaly dva pokusy a nyní je otázka, zda máme na rekonstrukci amfiteátru spěchat. Naposledy vybraný zhotovitel nebyl schopen stavbu provést, ve stanoveném termínu nedodal požadované vzorky betonu," uvedl starosta Tomáš Spurný.

Město proto plánuje spojit rekonstrukci amfiteátru s celkovou rekonstrukcí Sadů 1. máje. „Vypadá to, že v nových evropských dotačních titulech by se mohly objevit parky. Poté se rýsuje jako ekonomicky výhodná možnost amfiteátr opravit v rámci velké dotační akce. První výzvy se dají očekávat v prvním pololetí roku 2022. Realizaci i z toho důvodu vidím nejdříve v roce 2023," vysvětlil Tomáš Spurný.

IMG 0723

Park vznikl původně jako soukromá zahrada, která lemovala Pavlínin dvůr, dnešní areál vlastivědného muzea. Šlo o hospodářský dvůr rodiny Terschů, který získal své jméno podle Pauliny, rozené Chiariové. Chiariům dvůr také náležel i s rozsáhlou zahradou. Zahrada byla oplocena, a to až do roku 1947, kdy byla přidělena městu. V letech 1948 až 949 byl plot odstraněn a park by zpřístupněn veřejnosti. 

Sady 1. máje jsou nejnavštěvovanějším a nejvýznamnějším šumperským parkem z hlediska kulturního využití veřejnosti. Prochází jím hlavní pěší tah městem vedoucí z centra na nádraží. V parku jsou situována hlavní kulturní zařízení města: Dům kultury Šumperk, Vlastivědné muzeum v Šumperku a Středisko volného času Doris Šumperk. Sady 1. máje jsou místem konání tradičních akcí, jako jsou Slavnosti města Šumperka, Mezinárodní folklorní festival, Divadlo v parku, Den Země a další.

IMG 0714


Vytvořeno 10.11.2020 9:29:44 | přečteno 1036x | singerova
load