Město doplatí úvěry. Ušetří statisíce

Logo města Šumperka

Město zaplatí 3,2 miliony korun jako doplatek hypotéčního úvěru, který si vzalo na přestavbu bývalé vojenské ubytovny na byty, doplatí také 10,5 milionů korun za dům kultury. Tyto dva kroky schválili na posledním zasedání zastupitelé.

Bytový dům v areálu bývalých kasáren mezi náměstím Jana Zajíce a Vítěznou ulicí nechalo město opravit před dvaceti lety. Na stavební úpravy a výstavbu osmdesáti bytů si tehdy vzalo třicetimilionový úvěr. Ten je splatný k únoru 2022. Letos v prosinci však městu končí současná úroková sazba 3,47 procent, díky tomu má možnost splatit zbývající částku bez dodatečných poplatků. Doplatek bance činí 3,2 milionu korun.

„Když tuto částku doplatíme, uvolníme zástavní právo k objektu a můžeme tak činit kroky k prodeji bytových jednotek. To pomůže k vlastnímu bydlení stávajícím uživatelům a městu by to mohlo přinést výnos do rozpočtu až dvacet dva milionů korun," vysvětli starosta Šumperku Tomáš Spurný.

Vedoucí odboru finančního a plánovacího Městského úřadu Šumperk Milena Peluhová upřesnila, že část obyvatel má již cenu za byty splacenou, někteří ji splácí v minimální výši, mezi uživateli bytů jsou však i dlužníci. „I z toho důvodu bude prodej některých bytů velmi komplikovaný. Smlouva, kterou mají lidé uzavřenou, říká, že prodej se má uskutečnit do 31. prosince 2022. Tuto lhůtu bude problematické stihnout. Troufám si odhadnout, že některé byty budeme muset prodávat prostřednictvím dražby," doplnila Milen Peluhová.

Šumperští zastupitelé také schválili doplacení kupní ceny za dům kultury Odborovému svazu KOVO Pramet Šumperk. Z osmnácti milionů korun zatím město uhradilo sedm a půl milionu. Další téměř milion zaplatilo na základě dohody o navýšení o inflaci. Město chce zbytek kupní ceny doplatit, aby kvůli inflační doložce nemuselo v následujících letech vydávat další peníze nad rámec sjednané ceny.

vstup do DK ze sadů 1  máje

Vytvořeno 6.11.2020 14:55:23 | přečteno 1125x | singerova