Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Lukáš přivezl z mistrovství republiky pět medailí

Lukáš Čermák s diplomy a medailemi

Za reprezentaci města poděkoval starosta města Tomáš Spurný a místostarostka Marta Novotná šumperskému osmnáctiletému plavci Lukáši Čermákovi. Mladý sportovec si přivezl z mistrovství republiky pět medailí. Ze šesti startů se postavil na stupně vítězů hned pětkrát – dvakrát stanul na bronzovém stupínku a třikrát na stříbrném.

Medaile, které zíslal Lukáš Čermák na mistrovství republikyLukáš ve svém životě nebojuje jen se soupeři v bazénu, ale i s mentálním hendikepem, trpí poruchou autistického spektra. Jeho úspěchy jsou velmi cenné, protože na mistrovství plavali taktéž závodníci z Ukrajiny bez mentálního handicapu a sluchově postižení.

Lukáš začal s plaváním ve svých deseti letech. Jako vzor měl svého bratra, který byl šikovný v nejrůznějších oblastech. Lukáš toužil také po slávě a potlesku. „Přemýšlela jsem tedy, co by pro něj bylo vhodné, protože prakticky v ničem nevynikal. Nakonec jsme se rozhodli, že zkusíme plavání,“ říká Lukášova maminka Lenka, která jej přivedla do týmu hendikepovaných sportovců v Ústí nad Orlicí.

Během prvního roku se Lukáš naučil plavat, po dvou letech se postavil poprvé na start závodu a ve třinácti letech již sbíral medaile na republikových mistrovstvích hendikepovaných plavců. Svými výkony se probojoval i na Evropské hry, které se konaly v Brně, a odvezl si dvě bronzové medaile.

Lukáš i jeho maminka věří, že je stále co zlepšovat a nevzdávají boj o místo v paralympijském týmu. „Poslední dva roky nemohl Lukáš kvůli opatření spojeným s kovidem prakticky vůbec trénovat. Určitě by mu pomohlo i to, kdyby natrénoval šipku. Zatím startuje přímo z bazénu, což je pro něj velký hendikep. Skokem z bloku soupeři získají několikametrový náskok, který pak Lukáš musí dohánět. Rezervy má i v obrátce,“ říká Lenka Čermáková.

Pomocnou ruku v tréninku Lukášovi hned nabídla místostarostka Marta Novotná, která trénuje šumperské plavce. 

Lukáš Čermák přebírá od starosty Tomáše Spurného malý dárek


Vytvořeno 11.5.2022 12:00:14 | přečteno 1328x | singerova
load