Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Karel Čunderle má svou knihovnu

IMG 0829

O odborné knihy především z oblasti rekonstrukce historických památek či stavitelství je bohatší Městská knihovna T.G.M. v Šumperku. Návštěvníci si zde budou moci půjčit knihy, které po celý svůj profesní život schraňoval stavitel a zachránce nejen šumperských památek Karel Čunderle.


Stavitel a památkář Karel Čunderle byl známý jako člověk, který neuznával kompromis. Zasloužil se o záchranu několika památek, i díky němu se na poslední chvíli podařilo pro budoucí generace uchránit například klášterní kostel. Metodicky vedl i šumperskou školu památkové péče. Nikdy neabsolvoval vysokou školu, ale celý život studoval a doplňoval své znalosti.

Po smrti Karla Čunderleho v roce 2014 předal stoh publikací Knihovně T.G.M. Šumperk jeho syn. Knihovna tak získala soubor toho nejlepšího především z oblasti uměnovědné literatury. Zbylé knihy týkající se historických technologií a památkové praxe byly věnovány Vlastivědnému muzeu v Šumperku, učebnice putovaly do škol.

Část odborné literatury byla knihovnou formou dlouhodobé zápůjčky poskytnuta k praktickému užívání oddělení státní památkové péče Městského úřadu Šumperk.

IMG 0847


Vytvořeno 17.11.2020 | přečteno 579x | singerova
load