Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Kameník vrátil hrobce Familie Weiss původní podobu

Hrobka Weiss   celkový pohled

Město Šumperk obnovilo jednu z nejzajímavějších historických hrobek, která stojí na centrálním hřbitově. Jde o hrobku Familie Weiss, která se nachází ve střední části pohřebiště u ohradní zdi. Celkové náklady na opravu byly vyčísleny na 760 tisíc Kč s DPH.

Hrobka Weiss   detail vitráže„Rekonstrukce započala již v červnu roku 2020 a byla rozložena do dvou etap. Městu se na akci podařilo získat celkem 200 tisíc korun z Česko-německého fondu budoucnosti a 35 tisíc od Olomouckého kraje,“ uvedl místostarosta Jakub Jirgl. 

Hrobka má podobu lože s nebesy a je tvořená žulovými bloky. Na dvoustupňové podnoži jsou v přední části umístěny dva dórské sloupy z leštěné žuly nesoucí „nebesa“ tvořená kamenným rámem se dvěma štíty. Přední profilovaný štít je tvořený třemi díly, zadní štít dvěma kamennými bloky doplněnými vyzdívkou.

„Ojedinělým a jedinečným architektonickým řešením je zastřešení této hrobky. Tvoří je ocelová nosná konstrukce se skleněnými výplněmi, které chrání vitrážovou středovou část s barvenými skly vsazenými do dřevěného rámu. Hrobka přiléhá k ohradní zdi, vnitřní průčelí je tvořeno třídílným kamenným reliéfem zobrazujícím tři ženské postavy s dětmi, jehož autorem je supíkovický sochař Engelbert Kaps,“ popsala památku vedoucí oddělení státní památkové péče Monika Paulová.Hrobka Weiss   pohled z boku

Hrobka patřila Moritzi Weissovi, šumperskému výrobci likérů, bohatému šumperskému občanovi. V roce 1940 bydlel na Hermann-Goering Platz č. 9 (Masarykovo náměstí), dnešní vila Ancora.

Opravu díla provedl olomoucký kameník Tomáš Hořínek. Podle něj byla hrobka značně zchátralá. „Poškozené bylo zastřešení hrobky včetně ocelového nosného rámu, barevná vitrážová skla byla popraskaná a dřevěný rám byl zasažen hnilobou a při patě reliéfu byla prasklá spodní deska. Odvodnění bylo nefunkční, do hrobky zatékalo. Spárování mezi jednotlivými částmi hrobky bylo dožilé, kamenné stupně podnože se rozestupovaly, spojovací prvky buď chybějí nebo jsou zkorodované a dožilé. Povrch kamene byl znečištěný biocidními nálety,“ popsal stav hrobky před rekonstrukcí kameník.

Na centrálním hřbitově v Šumperku je ve špatném stavu zhruba desítka hrobek významných šumperských osobností a rodů. Město má záměr je postupně opravit, harmonogram prací je však závislý na finančních prostředcích.

Hrobka Weiss je druhým počinem města v této oblasti, v roce 2019 se opravila za téměř půl milionu korun hrobka šumperského stavitele Antona Schwestky na hřbitově v Šumperku – Temenici. Letos v červnu by měly být zahájeny práce na centrálním hřbitově na další historické hrobce, která patřila rodině Oberleithner.

O snaze opravovat historické německé hrobky natáčela v Šumperku Česká televise. Naše  reportáž začíná v čase 19.45, sledovat ji můžete zde.


Vytvořeno 8.6.2022 16:39:42 | přečteno 869x | singerova
load