Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Geschaderův dům pokryje do konce září nový šindel

Oprava střechy Geschaderova domu

Geschaderův dům, jeden z nejstarších a architektonicky nejcennějších domů v Šumperku, dostává novou krytinu ze smrkového šindele. Vyměněny budou i všechny navazující klempířské prvky a osazeny nové hromosvody. Na opravu obdrželo město dotaci z programu regenerace městských památkových zón a také od Olomouckého kraje.

„Poslední celková rekonstrukce budovy, na níž se mimo města a státu finančně podílely také Německo a sbírky od občanů obou zemí, proběhla v letech 1994 – 1995. V roce 2016 prošly částečnou opravou krovy a nyní jsme přistoupili k výměně šindelů, které byly již ve špatném stavu a vlivem zatékání by mohlo dojít k poškození krovů,“ vysvětlila důvody rekonstrukce Lenka Salcburgerová, vedoucí oddělení správy domovního majetku města. 

Jaroslav Lakomý, jenž nabídl ve výběrovém řízení nejnižší cenu, 5,319 milionu korun, se v červenci pustil do demontáže stávající dřevěné krytiny, včetně laťování. „Po sejmutí krytiny bylo zjištěno, že krov je v pořádku a provedení výměn není nutné,“ podotkl Jaroslav Lakomý. Ten nyní postupně pokládá na nové latě ručně štípaný smrkový šindel, vyrobený v Beskydech. Na střechu o ploše zhruba sedm set metrů čtverečních ho přitom „padne“ téměř padesát tisíc kusů. Šindel je, stejně jako laťování, impregnován proti hnilobě a dřevokazným houbám.

Po pokládce pak bude střecha opatřena finálním konzervačním nátěrem. Po pěti letech by se měl nátěr obnovit a poté znovu aplikovat vždy po třech až pěti letech. Pravidelná údržba může životnost nové střechy prodloužit až na padesát let.

Součástí zakázky je i výměna všech klempířských prvků souvisejících s konstrukcí střechy, pískovcové hlavy komínů se mechanicky očistí a poté ošetří hydrofobním nátěrem, jenž odpuzuje vodu, a na střechu budou rovněž osazeny nové hromosvody. Vše by mělo být hotovo letos v září.

Na investici získalo město dvousettisícovou dotaci od Olomouckého kraje a především peníze z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón ministerstva kultury, konkrétně 1,123 milionu korun. Zbývající čtyři miliony půjdou z městské kasy.

Geschaderův dům před opravou střechy


Vytvořeno 23.8.2021 16:43:23 | přečteno 1001x | singerova
load