Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Film o Komenském vznikal v Šumperku

Snímek z natáčení hraného dokumentu o J. A. Komenském.

Nové celovečerní dokumentární drama vzniklo v loňském roce ve studiu šumperské společnosti Vistafilm manželů Ivy a Lubomíra Hlavsových. Nese název „Jako letní sníh“ a jeho tvůrci v něm přibližují život Jana Amose Komenského, od jehož úmrtí uplynulo loni 350 let. Premiéru snímku odvysílá Česká televize v pondělí 4. ledna na programu ČT2 od 20.00.


„Myslím si, že osobnosti Jana Amose Komenského hodně dlužíme. Je patrné, že jako Češi se jím zabýváme méně, než by si tento génius pedagogiky skutečně zasloužil, tím spíš, že je Komenský uznáván po celém světě. Byl zván do řady zemí tehdejší Evropy, aby jim pomohl s reformou školství, a napsal mnoho výukových knih, které nás dodnes inspirují. I přes dalekosáhlé úspěchy ve světě se ale z politicko-náboženských důvodů stal vyhnancem a prakticky od svých šestatřiceti let již neměl možnost vrátit se do milované vlasti. Film je tak svým způsobem i jakousi splátkou tohoto dluhu,“ říká režisér Lubomír Hlavsa.

Scénář vznikal zhruba rok a jeho autorem je Martin Fahrner, jenž mu podle Hlavsy dal ten nejlepší „otisk“. Na námětu spolupracovala rovněž Milena Štráfeldová, která napsala scénář k předchozím dvěma filmům společnosti Vistafilm o Janu Husovi a Jeronýmovi Pražském. Snímek o Komenském přitom uzavírá volný cyklus polohraných a hraných dokumentů z české protestantské historie, na němž šumperští filmaři spolupracují již desátým rokem s Českou televizí.

Snímek z natáčení hraného dokumentu o J. A. Komenském.

Ve filmu je představen život českého génia z poněkud nezvyklého úhlu pohledu. Na základě posledních vědeckých výzkumů je totiž dnes už celkem jisté, že Komenského portrétoval světoznámý holandský malíř Rembrandt. A právě z této skutečnosti vychází příběh, ve kterém k sobě hledají cestu dvě naprosto protichůdné osobnosti - individualisticky založený bohém Rembrandt van Rijn, geniální malíř, a biskup Jednoty Bratrské, hluboce zbožný muž, teolog, filozof a jeden z největších učenců své doby Jan Amos Komenský.

„Rembrandt považuje zpočátku Komenského jen za dalšího z řady celebrit a církevníků, jež už na zakázku maloval. Zaujme k němu tedy odmítavý postoj. Během Komenského sezení při malování portrétu však k sobě postupně nacházejí cestu a nakonec se z nich stanou přátelé. Rozhovor „přerušují“ dějové události, které zásadně ovlivnily život a práci Komenského,“ popisuje linii filmu režisér.

Snímek z natáčení hraného dokumentu o J. A. Komenském.

Většina hraných scén se točila od května do září ve Zlínském kraji, jenž poskytl na výrobu filmu významnou dotaci. Filmový štáb tak byl k vidění například ve skanzenu v Rymicích, na tvrzi v Kurovicích, na hradě v Buchlově či ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Ve filmu se „mihne“ i hrad Sovinec a Šumperanům budou možná povědomé záběry pořízené v nedalekém Petrově nad Desnou. Další scény se pak natáčely v ateliérech brněnské České televize, ve kterých byl speciálně pro tento projekt postavený celý Rembrandtův ateliér i Komenského amsterodamský byt, a rovněž v barrandovských exteriérových kulisách.

Projekt získal hned od počátku mezinárodní rozměry, neboť se na jeho výrobě podíleli také filmoví profesionálové ze zahraničí. „Říká se, že atmosféra na natáčení je velmi důležitá pro výsledek filmu. Bylo to poprvé, co jsem točil s tak velkým filmovým štábem, v němž bylo pětatřicet lidí, a s téměř třemi stovkami komparzistů. Dnes mohu říct, že to byla opravdu skvělá práce a na výsledku je to patrné. Musím také velmi ocenit práci kameramana Pavla Koppa, pro kterého to byl po velmi úspěšné pohádce Princezna zakletá v čase druhý celovečerní film. Jeho nasazení bylo až neskutečné, byl akční, spolehlivý a navíc velmi zapálený pro samotné téma. Co víc si režisér může přát,“ chválí práci štábu Lubomír Hlavsa a zdůrazňuje, že velké poděkování patří rovněž výborným hercům, kteří se ukázali jako opravdoví „srdcaři“.

Snímek z natáčení hraného dokumentu o J. A. Komenském.

A koho diváci ve filmu uvidí? „Učitele národů“ si „střihli“ otec a syn Švehlíkovi, malíře Rembrandta hraje Igor Bareš. V dalších rolích se představí Vladimír Javorský, Eliška Křenková, Pavel Rímský, Luboš Veselý, Jenovéfa Boková, Milena Steinmasslová, Klára Issová, Marika Šoposká, Tereza Hofová a další.

Šestadevadesátiminutový snímek Jako letní sníh uvede Česká televize v pondělí 4. ledna ve 20 hodin na programu ČT2 a uvažuje se i o tzv. školní kinodistribuci. Počítá se rovněž s anglickou, německou a švédskou jazykovou verzí, tím se tvůrci budou snažit oslovit zahraniční diváky. Už nyní se ale mohou „nedočkavci“ podívat na Film o filmu, který najdou na stránkách www.vistafilm.cz.

Kromě hraného filmu o Komenském začínají ve Vistafilmu pracovat ještě na dalším projektu, klasickém dokumentu „Jan Amos Komenský“. „Po delším zvažování jsme se totiž rozhodli vyrobit dva filmy. Muž, jehož si občané našeho národa zvolili jako jednoho z největších Čechů, si totiž podle nás zaslouží jak film hraný, který je samozřejmě více o emocích, tak i klasický dokumentární film, jenž je spíš o faktech. Každý formát má svůj okruh diváků a my bychom rádi, aby se maximum lidí v Česku dozvědělo víc o této mimořádné osobnosti,“ vysvětluje režisér.

Snímek z natáčení hraného dokumentu o J. A. Komenském.

V dokumentu tak diváci uslyší zasvěcený výklad celé řady nejlepších českých komeniologů a uvidí v něm množství ilustračních záběrů natočených na různých místech Evropy, kde za svého života Komenský působil. Naopak v hraném snímku nejde podle Hlavsy ani tak o odbornou stránku věci, ale spíše o představení Jana Amose jako člověka z masa a kostí, muže, který až neskutečně předběhl svou dobu.

„Naším záměrem bylo ukázat divákům hloubku jeho myšlení a nespornou genialitu, již prokázal ve více vědních oborech, a rovněž přiblížit strastiplné osudy, které musel prožít. Ale také jsme dali divákům prostor pro vlastní úvahu a představivost,“ říká režisér.

A proč právě název „Jako letní sníh“? „Všichni se mě ptají, co ta věta znamená. Jak víme, Jan Amos byl člověkem plným naděje. Ale zažíval věci, jež bychom dnes jen těžko ustáli, a to nejen v osobním, ale i v profesním životě. Jeho doufání a sny o štěstí se často měnily ve zklamání a jednou dokonce napsal „Jako sníh v létě, tak se nám rozplynulo to naše štěstí…“. Ale stále šel kupředu a nevzdával to… Chtěl pomáhat lidem, miloval je,“ uzavírá Luboš Hlavsa.

Foto: D. Greksa


Vytvořeno 3.1.2021 8:46:00 | přečteno 2591x | singerova
load