Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Dárci se složili na novou knihu o Janu Zajícovi

project image 1597951216604 600x400

Kniha spisovatele Oldřicha Šuleře „V očích měli plameny“, která popisuje tragický a zároveň heroický příběh šumperského studenta Jana Zajíce, vyjde letos v listopadu. Autorovi se díky přispěvatelům na crowdfundingovém portálu Hithit podařilo vybrat potřebnou částku 40 tisíc korun a díky tomu spatří světlo světa 600 výtisků.

„Na začátku bylo vyprávění Zajícova spolužáka a kamaráda Jana Nykla. Pro tehdy sotva šestnáctiletého chlapce se jednalo o zážitek, který ho poznamenal na celý život,“ prozradil impulzy vedoucí ke vzniku knihy Oldřich Šuleř, rodák z Ostravy.

Dříve, než se pustil do psaní, prostudoval všechny dostupné prameny – archívy, dobové i současné články, zdokumentované rozhovory a výpovědi, reportáže, filmy. Vedle spolupráce s historiky čerpal také ze vzpomínek dosud žijících Zajícových kamarádů z trampingu a spolužáků. To vše vedlo k tomu, že se v knize objevují i dosud nepublikovaná fakta a řada zatím neznámých detailů a okolností. 

K zachycení skutečného příběhu Jana Zajíce autora přivedl hlavně osud Jana Nykla. Ten jej také doprovázel ze Šumperka do Prahy, na cestě, která skončila upálením. Jan Nykl si svůj příběh nechával celých jednapadesát let jen pro sebe. Vedla ho k tomu marná snaha odradit staršího kamaráda od zoufalého činu, Po Zajícově činu byl obviňován svým okolím, že mu v upálení nezabránil, byl také státní bezpečností stíhán pro napomáhání k sebevraždě.

Slavnostní křest knihy měl proběhnout v pátek 13. listopadu v Šumperku, kde Jan Zajíc a Jan Nykl studovali. „Koronavirová nákaza to však s největší pravděpodobností nedovolí," podotkl Oldřich Šuleř. Knihu proto bude prodávat nejprve sám, až to bude možné, bude ji distribuovat do knihkupectví.

Jan ZAjíc

Jan Zajíc, * 3. července 1950 Vítkov, †25. února 1969 Praha


Jan Zajíc   na budově bývalé Střední průmyslové školy železniční v Šumperku

Pamětní deska autora Olbrama Zoubka na Vyšší odborné a střední průmyslové škole v Šumperku.


Vytvořeno 15.10.2020 8:43:45 | přečteno 966x | singerova
load