Ceny města budou tentokrát trochu jinak

Radnice nová

V letošním roce zastupitelstvo města Šumperka schválilo novou koncepci způsobu hlasování a udílení Cen města Šumperka. Nová koncepce více zapojuje veřejnost nejen do fáze podávání nominací, ale také i do fáze rozhodovací.

Změn také dozná i slavnostní večer spojený s udílením cen. Ten na jaře příštího roku proběhne v komornějším prostředí obřadní síně šumperské radnice. Veřejnost může své nominace zasílat prostřednictvím elektronického formuláře na webových stránkách města od 21. září 2020.

AM6I1012 v

Novou koncepci udílení cen města schválilo Zastupitelstvo města Šumperka na svém zářijovém zasedání. Za účelem nastavení nových pravidel a způsobu hlasování vznikla pracovní skupina, jejíž členové se rekrutovali z řad zastupitelů. Pracovní skupina se zabývala obdobím oceňování, počty kategorií a oceněných, místem uskutečnění slavnostního aktu předávání cen a zejména pak způsobem hlasování. Nová koncepce bude platit pro Ceny města Šumperka za rok 2020, ty se budou udílet na jaře roku 2021.

AM6I1041 v

Výraznou změnou prošel způsob nominací a hlasování. „Hlavním cílem vytvoření nové koncepce bylo větší zapojení veřejnosti nejen ve fázi podávání nominací, ale také do fáze rozhodovací. Veřejnost bude moci od 21. září do 30. listopadu 2020 prostřednictvím elektronického formuláře na webových stránkách města nominovat počiny a osobnosti z různých oblastí života města. Všechny nominace pak projedná tzv. Akademie složená ze zástupců politických stran a uskupení v městském zastupitelstvu. Ze všech nominací Akademie zvolí jednu třetinu, z níž následně veřejnost bude vybírat svého kandidáta na udělení ceny. Pět kandidátů s největším počtem obdržených hlasů od veřejnosti bude navrženo k udělení Ceny města Šumperka, které na svém zasedání zastupitelé potvrdí. Ti budou mít také právo udělit mimo rámec nominovaných Zvláštní cenu zastupitelstva, případně cenu neudělit,“ vysvětluje nový systém místostarostka Marta Novotná.

AM6I1052 v

Novinkou je absence přesně specifikovaných kategorií, vítězové tak obdrží ocenění za konkrétní počin, nebudou vázání předem danými kategoriemi. Slavnostní večer se na jaře příštího roku uskuteční v obřadní síni šumperské radnice. Důvodem, proč nastaly změny místa slavnostního ceremoniálu, jsou ekonomické, ale pramení i ze současné situace související s šířením koronavirového onemocnění.

Veškeré informace včetně elektronického formuláře a pravidel hlasování budou od 21. září 2020 zveřejněny zde.

(Fotografie jsou z udílení Cen města za rok 2019.)

Vytvořeno 21.9.2020 17:01:44 | přečteno 550x | singerova