Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Autobusové nádraží usiluje o titul stavba roku

Šumperk   autobusové nádraží

Autobusové nádraží v Šumperku usiluje o titul Stavba roku Olomouckého kraje, a to v kategorii Dopravní stavby. V současné době probíhá hlasování o Cenu veřejnosti, tu si odnese projekt s nejvyšším absolutním počtem hlasů napříč kategoriemi. Své město můžete podpořit zde.

Projekt rekonstrukce autobusového nádraží si vyžádal několik let příprav, projektové práce byly zahájeny již v roce 2014.Samotná stavba byla zahájena v květnu 2019 za omezeného provozu nádraží. Hlavní část stavebních prací odstartovala v lednu loňského roku.

Cestující mají k dispozici čtyři nástupiště s 12 zastávkami pro příměstské autobusové linky, jedna zastávka je určena pro linky MHD a tř pro výstup. Nástupiště jsou kryta střechami se zeleným porostem.

Cestující mna autobusovém nádraží

Mobiliář doplnily chytré lavičky, cestující mají k dispozici bezdrátové nabíječky i klasické a USB zásuvky na dobíjení mobilních telefonů a dalších zařízení. Nástupiště osvětlují chytré lampy, které dle potřeby mění intenzitu osvětlení. Samozřejmostí je možnost wi-fi připojení.

Na koncích nástupišť byly vysazeny vzrostlé stromy, zelení byly osázeny i další místa v areálu nádraží i přednádraží. Součástí projektu je retenční nádrž na dešťovou vodu.

Cestujícím slouží také nová výpravní budova s čekárnou. Budova je klimatizována, plně bezbariérová a cestujícím nabízí sociální zázemí, wifi připojení a služby informační kanceláře.

V blízkosti nové výpravní budovy byla umístěna restaurovaná socha boha Merkura, ochránce cestujících. Skulptura byla původně součástí kamenné kašny na náměstí u radnice.

Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo také přednádraží na druhé straně Jesenické ulice, která lokalitu protíná. Vzniklo zde parkoviště pro 130 automobilů a devět stání pro autobusy, řidiči mají díky smart systému přehled o tom, kolik je volných parkovacích míst. Vyrostla zde i cyklověž pro uložení 118 jízdních kol. Celý areál hlídá kamerový systém.

Náklady na realizaci autobusového nádraží a okolí dosáhly částky 169 milionů korun. Investorem stavby je město Šumperk ve spolupráci se společností ČSAD Ostrava, která financovala výstavbu výpravní budovy.

Autoři projektu jsou architekt Miloslav Tempír a projektant Luděk Cekr, stavbu realizovala společnost Terminál Šumperk, což je sdružení firem IMOS Brno a PSG DS Brno.

Autobusové nádraží Šumperk


Vytvořeno 10.3.2023 8:14:06 | přečteno 1322x | singerova
load