Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Alois Motýl má v Šumperku pamětní desku

Straosta Tomáš Spurný udhaluje pamětní desku věnovanou Aloisi Motýlovi

Učitel klavírní hry, varhaník, zakladatel a dlouholetý sbormistr Šumperského dětského sboru, svému Lojzíčkovi věnují jeho sborová děťátka – toto je text, který je na pamětní desce věnované Aloisu Motýlovi. Deska byla slavnostně odhalena v sobotu 16. října v aule Základní umělecké školy v Šumperku.

Paměstní deska, kterou Lojzíčkovi věnovali bývalí členové sboruBěhem malé slavnosti nejeden účastník zamáčkl při vzpomínce na milovaného sbormistra slzičku, nechyběla kultovní „motýlovská“ skladba Kočár v oblacích, kterou na klavír doprovodil Aloisův syn a jeho následnovník u dirigentské sborové taktovky Tomáš Motýl, a Lojzíčkova oblíbená Pod tím naším okénečkem.

Za vznikem vzpomínkového místa stojí bývalí členové sboru, kteří se na desku složili. „Vše začalo na koncertě k 90. narozeninám Aloise Motýla, ze kterého zůstal výtěžek z dobrovolného vstupného 6 tisíc korun. Začali jsme hledat smysluplné využití peněz, a tak se zrodil nápad na pamětní desku. Zbytek peněz jsme získali opět od bývalých členů, kteří si ze sborového života odnesli nádherné vzpomínky,“ uvedla jedna z iniciátorek akce Dagmar Ondráčková.

Alois Motýl se narodil 3. září 1929 v Želechovicích, do sborového nebe odešel 15. září 2013 v Šumperku. Narodil se do varhanického rodu. V letech 1943 – 1948 studoval na Brněnské konzervatoři hru na varhany a klavír, poté si ještě doplnil další hudební a pedagogické vzdělání. Počátkem roku 1949 nastoupil na tehdejší Hudební školu v Šumperku jako učitel klavírní hry a vedl do poloviny šedesátých let Pěvecké sdružení šumperských učitelek.

V roce 1962 založil a do roku 1994 vedl Šumperský dětský sbor. Poté, až do června 2012, působil jako hlasový pedagog tohoto tělesa, což představuje nepřetržitou práci v trvání rovných padesáti let. Pod jeho vedením se sbor v krátké době rozvinul do podoby mezinárodně respektovaného tělesa. Ve sborových řadách se vystřídalo více než dva tisíce zpěváků ovlivňovaných jeho pílí, obětavostí i osobitým humorem. Mnozí z nich se pravidelně rádi vracejí a projevují svou stálou sounáležitost.

Podobně působil na několik generací sbormistrů dětských sborů v celé České republice. Spolu s mnoha dalšími přáteli tohoto okruhu byl účasten neformálního hnutí, jež usilovalo o co nejtěsnější spolupráci mezi dětskými sbory, jejich vedením i spřízněnou obcí hudebních skladatelů.

V roce 1989 obdržel významnou Cenu Františka Lýska, v roce 2004 pak Cenu Bedřicha Smetany. Obě ocenění udělila Unie českých pěveckých sborů.

Alois Motýl byl rovněž významným organizátorem hudebního života v Šumperku i okolí. V roce 1968 založil tradici přehlídek dětských pěveckých sborů regionu Zlatá lyra, byl iniciátorem vzniku festivalu Preludium, na kterém se od roku 1974 představují nadějní mladí umělci. Festival od roku 2015 nese jméno svého zakladatele – Preludium Aloise Motýla. V letech 1989 – 2001 proběhlo i z jeho přičinění sedm ročníků mezinárodního festivalu dětských sborů Krajina zpěvu.

Práce Aloise Motýla byla ohodnocena dalšími významnými oceněními. V roce 2009 převzal Cenu ministra kultury za neprofesionální umění v oboru dětský sborový zpěv, v roce 2010 Cenu osobnost roku Olomouckého kraje v oblasti kultury.

Čestné občanství města Šumperka mu bylo uděleno 2. března 1994. Městské zastupitelstvo tím ocenilo jeho dlouhodobou činnost sbormistra Šumperského dětského sboru a reprezentaci města.

Zahájení slavnosti, kterou slovem uvedla bývalá členka sboru Ivana Žůrková


Vytvořeno 19.10.2021 9:29:50 | přečteno 915x | singerova
load