Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

11. listopad je Dnem válečných veteránů

web

Dnes 11. listopadu jsou více než kdy jindy vidět květy vlčích máků. I když v tento čas nerozkvétají reálně v přírodě, jsou vidět na klopách lidí. Připnutím květu si připomínáme Den veteránů, který připadá právě na 11. 11. Den válečných veteránů nebo také Den vzpomínek se slaví celosvětově.


11. listopad byl vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofracouzského města Compiegne podepsáno příměří mezi Spojenci a  Německem. Tímto aktem byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger.

remembrance 1057685 1920

Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě. Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na zapadni frontě. Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu.

K připomínce Dne veteránů patří také dvouminutové ticho, které odstartuje 11. 11. přesně v 11 hodin. Tento zvyk má svou tradici již od roku 1919 jako symbol uctění památky padlých vojáků.  

V Česku podle organizace Post Bellum žije 373 válečných veteránů z druhé světové války, 31 válečných veteránů protikomunistického odboje, 14 653 novodobých válečných veteránů a další tisíce lidí, kteří v průběhu svého života aktivně bojovali za svobodu a demokracii.

graves 2560140 1920


Vytvořeno 11.11.2020 10:27:22 | přečteno 590x | singerova
load