tel: +420 583 388 111
Počátky znaku města Šumperka je možno hledat již v závěru 13. století, kdy lze předpokládat na městské pečeti rodové znamení šlechtického rodu z Šumperka - jelení paroh. Nejstarší otisk šumperské pečeti s tímto symbolem pochází však až z počátku 16. století. Privilegiem vydaným v Praze dne 23. dubna 1562 se římský císař a český král Ferdinand I. zavázal, že Šumperk nikdy neodprodá od královské komory a současně městu udělil právo třetího výročního trhu, právo pečetit červeným voskem a především Šumperku polepšil městský znak. Autorem znaku města Šumperka je Jiří Louda.
K původnímu znamení, které bylo údajně stříbrné na modrém štítě, přidal polovinu císařského orla, své iniciály a vše umístil do štítu s městskou branou na skále. Dodnes dochovaná listina popisuje znak velmi podrobně: "štít všecken červené neb rubínové barvy a u spodku štítu skála, na kteréž dvě věže bílé neb stříbrné barvy proti sobě s třimi stínkami z kvadrátu postavené k vrchu štítu stojí a na jedné každé věži litera F na znamení jména našeho žluté neb zlaté barvy se vidí. Mezi těmi pak dvěma věžmi brána s mříží zapaditú stříbrnú, nad kteroužto branou štít malej od spodku až do vrchu na poli rozdělený, pravá polovice žluté neb zlaté barvy, v níž puol vorla ptáka černého jest, levá pak polovice modré neb lazurové, v níž roh jelení s šesti parožky bílé neb stříbrné barvy".
Ve stanovené podobě se pak šumperský městský znak objevuje na pečetidlech a později na úředních razítkách i různých dokumentech až do dnešní doby. Pod vlivem štítku v šumperském znaku začaly být jako městské barvy užívány žlutá a modrá a poloviční orlice s parohem se také staly základem pro tvorbu nového městského praporu. Rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR č. 56 ze dne 13. 6. 1995 užívá město Šumperk žlutomodře polcený prapor, který v žerďové části nese černou půlorlici s červenou zbrojí, ve vlající části je svislý bílý paroh.
Znak města Šumperka může používat pouze město Šumperk a jím zřízené nebo založené organizační složky a právnické osoby (§ 34a odst. 3 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů). Jiné subjekty mohou užívat znak města jen s jeho souhlasem.
Rada města Šumperka usnesením č. 3558/09 ze dne 26.03.2009 schválila pravidla pro povolení užívání znaku města Šumperka. Dle těchto pravidel musí subjekty, které chtějí znak města Šumperka použít, požádat Radu města Šumperka o povolení užívání znaku města.
Žádost o povolení užívání znaku města Šumperka
Pravidla pro povolení užívání znaku města Šumperka
Barevné provedení CMYK
Základním prvkem vizuálního stylu města Šumperka je logo. Logo tvoří slovo Šumperk, ve kterém je zakomponovaný symbol. Nahrazuje ve slově literu “M” a symbolizuje bohatou šumperskou architekturu, která se ve městě utvářela velmi intenzivně za přispění vynikajících architektů jak na přelomu 19. a 20. století, tak i za první republiky a až do současnosti. Šumperku se proto často přezdívá „malá Vídeň“. Množství architektonických, sochařských a štukatérských prvků, které jsou ve městě doslova nakumulované na malé ploše, tak zastupuje vikýř na věži městské radnice, která je v Šumperku nejvyšší stavbou, dominuje městu i okolí. Působí jako maják v krajině, shlíží na město a je vidět ze všech koutů. Okna se dívají do všech čtyř světových stran. Okno má i symboliku otevřenosti, výhledu do světa, pohledu do budoucnosti... atd. Tvar okna je zestylizován a přizpůsoben tvarově zvolenému písmu, které vychází z fontu Klavika. Červená barevnost vychází z podkladové barvy historického znaku města Šumperka. Autorem loga je královehradecký výtvarník Lukáš Taneček.
Rada města Šumperka usnesením č. 2142/12 ze dne 01. 03. 2012 schválila pravidla pro povolení užívání loga města Šumperka. Dle těchto pravidel musí subjekty, které chtějí logo města Šumperka použít, požádat Radu města Šumperka o povolení užívání loga města.