Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Partnerská města

Znak Bad HesfeldBad Hersfeld (od roku 1994)

Hesenské lázeňské město Bad Hersfeld ve Spolkové repub­lice Německo zvlášť upozorňuje na ojedinělý památkový sou­bor gotických řemeslnických domů nebo zříceninu román­ského kláštera, která je každé léto dějištěm hudebního a divadelního festivalu „Bad-hersfeldské slavnosti“. Pojítkem Bad Hersfeldu se Šumperkem je Evropský dům setkávání, kulturní centrum německých obyvatel, pocházejících původně ze Šumperska.

Znak NysaNysa (od roku 1996)

Slezská Nysa na jihu Polska leží v blízkosti Jeseníků a Rychleb­ských hor. Město s barvitou historií vedlejšího sídla vratislavských biskupů oplývá bohatstvím památek a jeho jedinečnou atmosféru dotváří rozlehlá vodní nádrž o ploše 22 km2, nazý­vaná Nysská riviéra. Město Nysa je centrem euroregionu „Neis­se - Nisa - Nysa“, historicky první oficiálně stvrze­né oblasti přes­hraniční spolupráce ve střední a východní ­Evropě.

Znak PrievidzaPrievidza (od roku 2001)

Padesátitisícová metropole slovenské Horní Nitry je součástí Trenčínského kraje. Podobně jako v Šumperku je i v Prievidzi historicky doložen statut města jako královského majetku a zároveň silná tradice textilních a oděvních řemesel, jak dokazuje privilegium krejčovského cechu z roku 1545. K městu dnes rovněž patří množství ploch zeleně, ale i silný průmysl a tradičně bohatá a rozvětvená obchodní síť.

Znak MikulovMikulov (od roku 1998)

Jihomoravský Mikulov s panoramatem dietrichštejnského zámku a Svatého Kopečka je městskou památkovou rezervací, známou i díky historii tamější židovské komunity, kterou připomíná malebný hřbitov a řada domů židovské městské čtvrti se synagogou. Se Šumperkem sdílí Mikulov kus poválečné historie, kdy byla obě města po nuceném odchodu části obyvatel během krátké doby početně dosídlena z vnitrozemí.

Znak EbreichsdorfEbreichsdorf (od roku 2002)

Dolnorakouské město Ebreichsdorf leží na jih od Vídně na toku Piestingu. Vzniklo spojením čtyř trhových obcí, městský statut získalo ale docela nedávno až roku 2001. V minulosti Ebreichsdorf proslul jako sídlo továrny na výrobu plstěných klobouků, dnes je ovšem ponejvíce znám jako centrum rekrea­ce a sportu, a to především díky jezdeckému a golfovému areá­lu v blízkosti zdejšího zámku.

Znak MaarssenMaarssen (od roku 1994)

Nizozemské městečko Maarssen leží severně od Utrechtu na březích kanálu spojujícího Amsterdam s řekou Rýn. Je tradičním domovem obchodníků a lodníků, ale jeho současný hospodářský význam podtrhuje skutečnost, že v něm sídlí evropské středisko zákaznických služeb japonského elektronického koncernu Fujitsu. K turistickým pamětihodnostem města patří zámeček Goudestein, sídlo vlastivědného muzea.

500px Vaasa vaakuna svgVaasa (od roku 1984)

Finské přístavní město Vaasa leží asi 400 km severozápadně od Helsinek. Město bylo založeno v r. 1606 švédským králem Karlem IX. Je nejbližším námořním spojením se Švédskem a přibližně čtvrtina z jeho necelých 60 tisíc obyvatel mluví švédsky. Partnerská smlouva byla v Šumperku podepsána 12. května 1984 jako již devátá v rámci spolupráce Československé společnosti pro mezinárodní styky se Svazem finských měst.

Sulmona  znak, obrázek se otevře v novém okně

Sulmona (od roku 2017)

Město Sulmona leží ve střední Itálii v provincii L’Aquilla, v oblasti Abruzzo, asi 150 kilometrů východně od Říma. Nad Sulmonou se majestátně tyčí pohoří Majella s řadou více než dva tisíce metrů vysokých hor. Sulmona má okolo čtyřiadvaceti tisíc obyvatel. Sulmona je známá především jako rodiště významného římského básníka Publia Ovidia Nasa. Po celé Itálii je Sulmona proslavená také díky výrobě konfet, tedy pestrobarevných mandlí v cukru. Ty se v Sulmoně vyrábí od 18. století ve firmě potomků zakladatele Maria Pelina.

Znak Polock, obrázek se otevře v novém okněPolotsk (od roku 2000 do roku 2010)

Polotsk ležící na řece Západní Dvině je jedním z nejstarobylejších měst severu Běloruska. Ve středověku se podobně jako Šumperk řídil městským právem magdeburského typu. Z města pocházel nejslavnější Bělorus Francisko Skorina, všestranný renesanční učenec a kromě jiného i zakladatel královské zahrady Pražského hradu v letech 1535 - 1539. Dohoda o spolupráci v obchodní, hospodářské a kulturní oblasti mezi městy Šumperk a Polotsk byla uzavřena v říjnu 2000 a její platnost vypršela o deset let později.

Vytvořeno 6.11.2007 11:56:40 - aktualizováno 9.10.2017 8:42:28 | přečteno 20397x | kouril
load