Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Památné stromy

Strom sv. Anežky České – Smetanovy sady Šumperk

Tento strom vysadil na památku sv. Anežky České Dům dětí a mládeže a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Vila Doris Šumperk. Svatá Anežka Česká je mimořádnou postavou našich dějin. Její životní dílo, osobní vlastnosti i dějinný význam z ní činí v mnoha směrech vzor jednání i pro současnost; promlouvá k mnoha palčivým problémům naší dnešní společnosti. Zřekla se majetku i nabídek ke sňatku s těmi nejmocnějšími Evropany a namísto toho následovala myšlenku Františka z Assisi a zasvětila život dobrovolné pomoci potřebným. Projekt České rady dětí a mládeže Stromy Anežky České připomíná 800 let od jejího narození. Po celé České republice bude v termínu 4. – 6. 11. 2011 vysazeno 100 svatoanežských lip. Stromy vysadí skupiny dětí a mládeže, které se k projektu připojily. Umístění dalších stromů vysazených v rámci projektu naleznete na na adrese www.kamchodit.cz. Projekt Stromy Anežky České realizuje Česká rada dětí a mládeže za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci Evropského roku dobrovolnictví 2011. Strom byl vysazen za laskavé finanční podpory Skupiny ČEZ.

vysazení lípy sv  Anežky České 1

vysazení lípy sv  Anežky České 2

vysazení lípy sv  Anežky České 3

lípa sv  Anežky České

Kaštan přátelství – Masarykovo náměstí (před Gymnáziem Šumperk)

V roce 2014 byl u příležitosti 20. výročí partnerství mezi městy Šumperk a  Bad Hersfeld slavnostně vysazen kaštan jako výraz přátelství, spolupráce a porozumění. Během 20 let partnerství  se navzájem navštívily tisíce lidí z obou stran a vznikla mnohá krásná přátelství. Můžeme jmenovat vzájemné návštěvy hasičů i turistů, každoroční účast šumperských běžců na oslavě Lullusfestu (v posledních letech stylem přijeli – viděli – zvítězili) a asi není nikdo, kdo by na vánočních trzích nezaznamenal badhersfeldský stánek s tradičními vánočními štolami. A protože budoucností každé společnosti je mládež, vznikla myšlenka propojit také žáky a studenty obou měst. Tak se na základě partnerské smlouvy mezi Gymnáziem Šumperk a Geistalschule Bad Hersfeld už popáté uskutečňuje týdenní výměnný pobyt studentů těchto škol.

vysazení kaštanu přátelství 1

vysazení kaštanu přátelství 2

vysazení kaštanu přátelství 2


Strom Olgy Havlové – u Městské knihovny T.G. Masaryka Šumperk (ul. 28.října)

Jubilejní 50. Strom Olgy Havlové byl vysazen u Městské knihovny T. G. Masaryka v Šumperku. Slavnost se konala u příležitosti otevření knihovny a devadesátiletého výročí otevření první české šumperské školy. Platan na památku paní Olgy zasadil starosta města Šumperka Zdeněk Brož, ředitelka nadace Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja a ředitelka knihovny Kamila Šeligová.

vysazení stromu O Havlové
vysazení stromu O Havlové 2
vysazení stromu O Havlové 3
Vytvořeno 4.10.2018 8:31:24 | přečteno 1646x | matusu
load