Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Zephyrescu Konstantin

Zephyrescu Konstantin

Narozen  13. listopadu 1814 (podle řeckého kalendáře) v Rumunsku, zemřel 8. února 1872 ve Vídni (pohřben podle svého přání v Šumperku).

Hutní a textilní podnikatel.

Společník textilní firmy Eduard Oberleithner a synové. Založil první nemocnici (špitál) na kraji dnešních Smetanových sadů a zřídil nadaci pro chudé, studenty, dívky a sirotky, do které vložil 31 000 zlatých. Čestným občanem města Šumperka byl jmenován před rokem 1860. V roce 1860 a 1870 se s tímto označením objevuje na voličských seznamech. Jeho portrét visel v radničním sále. V roce 1894 po něm byla pojmenována dnešní ulice Dr. E. Beneše. Zephyrescuovi byl postaven v prostoru čestného pohřebiště šumperského hřbitova čestný náhrobek a byly sem s největší pravděpodobností přeneseny i jeho tělesné pozůstatky ze zrušeného hřbitova v dnešních Jiráskových sadech. V roce 1909 zde byla pohřbena také jeho manželka Paulina.

Zdroj: FILIP, Zdeněk. Kdo byl kdo. 200 osobností z historie Šumperka. Pavel Ševčík – Veduta, Štíty, 2008, 1. vydání.

Vytvořeno 8.12.2007 21:20:38 | přečteno 4415x | kouril
load