Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Zajíc Jan

Zajíc Jan

Narozen 3. července 1950, zemřel 25. února 1969 v Praze.

Student šumperské průmyslové školy, který se upálil na protest proti okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy.

V roce 1965 začal studovat na střední průmyslové škole železniční v Šumperku. Během studia se zajímal živě o literaturu i poezii, sám se pokoušel psát básně.Během období pražského jara s nadšením podporoval uvolnění ve společnosti. 25. února 1969 spáchal sebevraždu po vzoru Jana Palacha právě v den 21. výročí komunistického puče v únoru 1948 na Václavském náměstí v Praze. Upálil se na protest proti normalizaci a cenzuře poté, co nebyly splněny požadavky Jana Palacha. Čin provedl v průchodu poblíž tehdejších kin Letka a Čas. Byl označen za Pochodeň č. 2.

Za zásluhy o demokracii, které dobrovolně obětoval svůj život mu bylo 6. března 1992 uděleno Čestné občanství města Šumperka in memoriam. Pamětní list převzali z rukou starosty Šumperka Ctirada Medlíka rodiče Jana Zajíce.

Vytvořeno 8.12.2007 20:59:24 | přečteno 7114x | kouril
load