Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Wanke-Szendrey Dagmar

Wanke-Szendrey Dagmar
Narozena 28. dubna 1925 v Šumperku, zemřela 27. listopadu 2011 v Budapešti, Maďarsko.
Operní pěvkyně.

Mezinárodně uznávaná operní a komorní sopranistka žijící v Budapešti. Po absolvování základní školy se s rodiči přestěhovala do Prahy, kde absolvovala gymnázium a konzervatoř. Hudební vzdělání si doplnila na konci padesátých let v Budapešti, kde se také v roce 1959 provdala. Působila ve Státní filharmonii v Budapešti. Vystupovala v řadě evropských zemích i ve Spojených státech amerických a Kanadě. Čestné občanství města Šumperka, které ji bylo uděleno 28. dubna 1999, získala se symbolickým klíčem k bráně města za šíření české hudby v zahraničí a za propagaci Šumperka při jejích koncertních cestách.


Vytvořeno 6.3.2008 12:59:54 | přečteno 5292x | kouril
load