Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Wanitschek Gerhard

Narozen 21. března 1932 ve Vikýřovicích, zemřel 1. října 2016 ve Hardheimu, Německo.

Amatérský historik, sběratel, propagátor česko-německého přátelství.

Pan Gerhard Wanistchek se narodil v roce 1932 ve Vikýřovicích u Šumperka do česko-německé rodiny.  Po druhé světové válce se přestěhoval za otcem do tehdejšího západního Německa. Se svoji ženou Hildegardou žil v obci Hardheim v Bádensku-Württembersku. Byl členem Společnosti česko-německého porozumění a stál u zrodu partnerství Šumperka s německým městem Bad Hersfeld v roce 1994.

Gerhard Wanistchek byl amatérským historikem a sběratelem. Měl dokonalý přehled o dějinách města Šumperka, jeho největší životní náplní bylo zmapování osudů židovských rodin ze Šumperka a okolí. Ze svých vlastních prostředků spolufinancoval restaurování morového sloupu na nám. Míru v Šumperku a obraz Zvěstování Panny Marie v klášterním kostele. Na tyto akce, které vedly k záchraně významných kulturních památek, zorganizoval i několik finančních sbírek. V 90. letech inicioval a financoval osazení Davidovy šesticípé hvězdy na střechu obřadní budovy židovského hřbitova v Šumperku. V roce 2002 nechal pan Wanitschek zhotovit náhrobní kámen bývalému technickému řediteli pivovaru Holba v Hanušovicích Ludwigu Strassmannovi, který byl Židem a po svatbě s křesťankou konvertoval. V roce 1944 spáchal sebevraždu, aby jeho dětem ze smíšeného manželství nehrozilo nebezpečí. Spolupodílel se také na vytvoření putovní výstavy „Obyčejní lidé v neobyčejných časech“ sdružení Respekt a tolerance z Radnice u Loštic. Výstava prezentovala osudy židovských rodin na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku před, během a po druhé světové válce. V roce 2014 byla instalována v klášterním kostele v Šumperku.

Gerhard Wanitschek se věnoval i publikační činnosti. Ve svých článcích, které vycházely v odborných německých médiích již v 70. a 80. letech, se věnoval zejména Šumperku a propagaci vzájemného česko-německého porozumění. Zasloužil se i o rozsáhlou archivační a sbírkovou činnost vztahující se k Šumperku. S městem Šumperkem spolupracoval také na několika ročnících Dnů evropského dědictví, kdy osobně provázel občany města po židovském hřbitově v Šumperku. Městské knihovně Šumperk věnoval kompletní poválečnou sbírku německého týdeníku Der Spiegel, které budou sloužit studijním účelům.

Pan Wanitschek se rovněž zasloužil o zviditelnění významného šumperského rodáka Romana Karla Scholze, který se v roce 1912 v Šumperku narodil a studoval gymnázium. Následně se stal knězem v klášteře blízko Vídně. V průběhu druhé světové války se aktivně zapojil do odbojové činnosti a vedl i významnou skupinu „Scholz Gruppe“, byl však zrazen, nacisty zatčen a v r. 1944 v Berlíně popraven. K příležitosti 100. výročí jeho narození byla v r. 2012 na popud pana Wanitschka instalována pamětní deska na budovu dnešní obchodní akademie – bývalého německého gymnázia.

K příležitosti jeho 80. narozenin mu byla v roce 2012 udělena Cena Elie Wiesela. V roce 2014 pak získal Cenu Viktora Dostala. Zastupitelstvo města Šumperka panu Gerhardu Wanitschkovi udělilo čestné občanství 15. září 2016.

Text: Bohuslav Vondruška

 
Vytvořeno 16.1.2017 17:20:11 | přečteno 1345x | hrachovina
load