Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Wagner Karl Adolf

Wagner Karl Adolf
Narozen 30. května 1806 v Šumperku, zemřel 11. května 1877 v Olomouci.
Textilní podnikatel, zakladatel první mechanické přádelny lnu na Moravě, starosta města.

V roce 1841 se stal členem šumperské městské rady a o sedm let později byl velitelem národní gardy. V březnu roku 1849 byl zvolen prvním starostou Šumperka. V témže roce byl vyslán i do říšské rady. Jako starosta Šumperka dbal o zvelebení města, mj. zasypáním městského příkopu a jeho proměnou v park, provedením kanalizace nebo rozšířením hřbitova. Za své hospodářské i politické zásluhy byl ve Vídni vyznamenán zlatým záslužným křížem s korunou a v Šumperku byl jmenován čestným občanem.


Zdroj: FILIP, Zdeněk. Kdo byl kdo. 200 osobností z historie Šumperka. Pavel Ševčík – Veduta, Štíty, 2008, 1. vydání.
Vytvořeno 8.12.2007 21:19:21 | přečteno 4993x | kouril
load