Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vladimír Vojtek

Vladimír Vojtek

Narozen 19. listopadu 1911 v Kojetíně, zemřel 31. května 1981 v Jihlavě.

Lékař, ředitel dětské plicní léčebny v Šumperku, držitel medaile J. E. Purkyně.

Doc. MUDr. Vladimír Vojtek, CSc., se narodil 19. listopadu 1911 v Kojetíně. Vystudoval lékařskou fakulty brněnské univerzity, poté nastoupil jako vojenský stipendista v nemocnici ve Šternberku. Během druhé světové války pracoval v dětské léčebně tuberkulózy Františka Hamzy v Košumberku. V roce 1945 byl jmenován ředitelem Dětské plicní léčebny v Šumperku, v této funkci zůstal až do svého odchodu do důchodu.

Docent Vojtek byl jedním z největších odborníků na dětskou plicní tuberkulózu v poválečném Československu. Zasloužil se o uzákonění povinné vakcinace novorozenců, každoročně se podílel na organizaci ftizeopediatrických dnů, spolupracoval na vyhodnocování dosažených výsledků v boji proti tuberkulóze, přednášel na lékařských fakultách v Praze a Olomouci. V šumperské léčebně, která se jeho zásluhou stala centrem boje proti této zákeřné nemoci, vyškolil celou generaci odborníků. Jeho monografie O dětské plicní tuberkulóze, vydaná v roce 1948, se stala první učebnicí o dětské tuberkulóze v Československu. Řadu let pracoval jako předseda a místopředseda české ftizeologické společnosti a byl i čestným členem slovenské ftizeologické společnosti.

V době, kdy počet případů nakažení tuberkulózou klesal a přemýšlelo se o dalším využití léčebny, se zasadil o to, aby i nadále sloužila dětem. Svou specializaci, a tím i specializaci šumperského sanatoria, rozšířil i na další, zejména chronická, respirační onemocnění. Jeho spolupracovníci na něj dodnes vzpomínají nejen jako na obětavého lékaře, vynikajícího organizátora a vědce, ale zejména dobrého člověka. Od všech zaměstnanců léčebny vyžadoval odpovědný přístup k práci a pěkný vztah k dětem, v čemž jim šel sám příkladem.

I po odchodu do důchodu pokračoval ve vědeckovýzkumné práci, za niž po zásluze obdržel vyznamenání Za vynikající práci a medaili J. E. Purkyně. Vladimír Vojtek zemřel necelý rok po svém odchodu do důchodu. Dětská plicní léčebna ho přežila jen o sedm měsíců.

Čestné občanství města Šumperka in memoriam bylo doc. dr. Vladimíru Vojtkovi uděleno 22. února 2018 zastupitelstvem města Šumperka na základě podnětu autorů knihy „Šumperská sanatorka“ Jaroslava Pavlíčka a Michaely Stuchlé.

Text: Martina Buchtová
Koláž: Michaela Stuchlá

Vytvořeno 1.3.2018 14:18:11 | přečteno 1084x | hrachovina
load