Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Veber Jiří

Jiří Veber

Narozen 11. února 1922 na Příbramsku, zemřel 29. září 2010 v Šumperku.

Kazatel, mluvčí OF v Šumperku, komunální politik.

Pan Jiří Veber, evangelický farář, se narodil v roce 1922 na Příbramsku. Z Domažlic, kde mu byl odebrán státní souhlas s výkonem povolání kazatele se přesunul do Šumperka, avšak i zde mu byl souhlas v roce 1973 odebrán. Poté pracoval jako řidič ambulance a zařadil se mezi disidenty, kteří byli neustále sledováni Státní bezpečností. Byl šiřitelem samizdatové literatury a napomáhal politickým vězňům.

V listopadu 1989 se stal prvním mluvčím OF v Šumperku. Proslovy jeho charismatické osobnosti se staly legendárními a významně ovlivnily chod událostí sametové revoluce v Šumperku. Občanské fórum jej navrhlo i do Federálního shromáždění, ale Jiří Veber tuto nabídku odmítl. Vstoupil však do šumperské komunální politiky a v roce 1990 o jeden hlas nezískal křeslo starosty. Do poloviny 90. let působil v šumperské městské radě i zastupitelstvu a příležitostně kázal v místním evangelickém sboru.

Čestné občanství města Šumperka in memoriam mu bylo uděleno 14. října 2010 za:

  • výchovu mladé generace v době totality,
  • významné aktivity pro ekumenické hnutí,
  • významnou spolupráci partnerských měst,
  • aktivity pro svobodu města Šumperka po sametové revoluci, rozvoj demokracie a vzor politické kultury pro další generaci občanů v Šumperku.


Vytvořeno 2.11.2010 14:44:40 | přečteno 5324x | hrachovina
load