Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Urtlauf Franz P.

Urtlauf Franz P.

Narozen 16. dubna 1824 v Šumperku, zemřel 13. dubna 1903 v Šumperku. 

Arcibiskupský konsistoriální rada, papežský čestný kaplan.

Je rovněž čestný občan Sobotína a Štětínova, kde působil jako farář. Po návratu do Šumperka žil v Kirchengasse č. 9 (dnešní Sadová). Na stavbu městského chudobince věnoval rodnému městu 30 000 zlatých a v poslední vůli odkázal tomuto ústavu dalších 40 000 zlatých. Čestným občanem města Šumperka byl jmenován 7. října 1898, jako uznání za jeho německé smýšlení a působení ve městě. Po Urtlaufovi byla v roce 1904 pojmenována dnešní Nemocniční ulice. Pohřben byl na čestném pohřebišti šumperského hřbitova, kde má postaven čestný náhrobek.

Převzato z CD "Šumperkem pod křídly".

Vytvořeno 8.12.2007 21:18:00 | přečteno 4138x | kouril
load