Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Tersch Friedrich

5 Tersch

Narozen 30. března 1836 v Šumperku, zemřel 14. prosince 1915 v Šumperku.

Obchodník, politik a nejdéle sloužíci starosta města Šumperka.

Do veřejného života vstoupil v roce 1876, řadu let byl členem šumperské městské rady, v roce 1882 byl zvolen starostou a tuto funkci zastával plných 25 let . V době jeho úřadu starosty proběhla rychlá modernizace města, přestavba kanalizace, hřbitova, vznik městských parků, lázní, výstavba Spolkového domu (dnešního divadla) aj. V roce 1878 byl zvolen poslancem moravského zemského sněmu za Šumperk a další severomoravská města , v roce 1894 byl císařem vyznamenán záslužným křížem Řádu Františka Josefa a v roce 1907 jmenován čestným občanem Šumperka.

Zdroj: FILIP, Zdeněk. Kdo byl kdo. 200 osobností z historie Šumperka. Pavel Ševčík – Veduta, Štíty, 2008, 1. vydání.


Vytvořeno 24.8.2011 15:30:53 | přečteno 4492x | hrachovina
load