Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Srkal Robert

Srkal Robert

Narozen 14. června 1882 v Krnově, zemřel 17. května 1940 v Oranienburgu).

Vládní komisař města Šumperka, oběť nacismu.

V lednu 1919 se stal vládním komisařem města. Ve 20. letech se podílel na životě české menšiny v Šumperku. Pracoval v Národní jednotě, Sokole a Klubu českých turistů. Ve 30. letech byl přeložen do Ostravy. Šumperským a později i ostravským Němcům zůstal trnem v oku. Během okupace Československa byl zatčen a odvezen do tábora v Oranienburgu, kde v březnu 1940 zemřel. Čestným občanem Šumperka in memoriam byl jmenován 29. dubna 1946.


Zdroj: FILIP, Zdeněk. Kdo byl kdo. 200 osobností z historie Šumperka. Pavel Ševčík – Veduta, Štíty, 2008, 1. vydání.
Vytvořeno 8.12.2007 21:16:39 | přečteno 4897x | kouril
load