Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Schneider Ferdinand Johann

Schneider Ferdinand Johan

Narozen 3. března 1811 v Šumperku, zemřel 16. října 1885 v Šumperku)

Starosta města, majitel realit, filantrop.

Jako starosta a poslanec moravského zemského sněmu provedl velké reformy ve správě města. Počátkem 50. let 19. stol. postavil v Šumperku reprezentativní hotel (dnešní Slovan). Zasloužil se o vznik městského sirotčince a knihovny. Se svou ženou Marií Wichtlovou patřil k nejštědřejším mecenášům ve městě. Čestným občanem byl jmenován v lednu 1879. V závěti odkázal většinu svého majetku městu. Z jeho nadací byla podporována chudina, sirotci, nemajetní žáci ad. 

Převzato z CD "Šumperkem pod křídly".

Vytvořeno 8.12.2007 21:16:19 | přečteno 5451x | kouril
load