Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Reiss Otakar

Reiss Otakar

Narozen 24. září 1890 v Jindřichově Hradci, zemřel 2.5.1945 v Terezíně.

Ředitel léčebny dětské tuberkulózy v Šumperku, oběť nacismu.

V roce 1924 převzal funkci ředitele Masarykovy dětské léčebny v Šumperku a brzy z ní vytvořil mezinárodně uznávané centrum léčby TBC. Po mnichovských událostech byl nucen ze Šumperka odejít. Během okupace byl jako český vlastenec předčasně penzionován a v roce 1944 uvězněn na Pankráci a následně převezen do terezínského koncetračního tábora. Tam obětavě léčil své nemocné spoluvězně. V táboře zemřel na tyfus. Je po něm pojmenována šumperská ulice vedoucí k místu někdejší léčebny. Čestným občanem Šumperka in memoriam byl jmenován 14. prosince 1945.


Zdroj: FILIP, Zdeněk. Kdo byl kdo. 200 osobností z historie Šumperka. Pavel Ševčík – Veduta, Štíty, 2008, 1. vydání.
Vytvořeno 8.12.2007 21:14:51 | přečteno 5125x | kouril
load