Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Oberleithner Gustav

Oberleithner Gustav

Narozen 8. dubna 1870 v Šumperku, zemřel 19. května 1945 v Rapotíně.

Podnikatel, politik, starosta města.
V Šumperku založil rafinerii minerálních olejů, továrnu na výrobu laků a další. Od roku 1900 byl zastupitelem a v letech 1918–1921 starostou. Od konce roku 1918 byl zástupcem hejtmana iredentistického Sudetenlandu a v letech 1920–1928 senátorem. Byť byl členem SdP a NSDAP politicky se příliš neangažoval. Jako šumperský patriot se zasloužil o modernizaci města , výstavbu elektrárny, rozšíření vodovodu ad. 

Čestným občanem města Šumperka byl jmenován 9. března 1917. Po smrti byl pohřben byl na šumperském hřbitově v hrobě rodičů jeho manželky rozené Welzelové. 

Zdroj: FILIP, Zdeněk. Kdo byl kdo. 200 osobností z historie Šumperka. Pavel Ševčík – Veduta, Štíty, 2008, 1. vydání.
Vytvořeno 8.12.2007 21:13:32 | přečteno 5819x | kouril
load