Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Motýl Alois

pan Alois Motýl
Narozen 3. září 1929 v Želechovicíc, zemřel 15. září 2013 v Šumperku.
Hudební pedagog, zakladatel a sbormistr Šumperského dětského sboru.

Narodil se 3. září 1929 v Želechovicích nad Dřevnicí, obci nedaleko Zlína, do rodu varhaníků želechovického kostela. Jeho příslušníci usedali ke zdejším varhanám donedávna nepřetržitě od roku 1890. V letech 1943 – 1948 studoval na Brněnské konzervatoři hru na varhany a klavír. Po studiích ještě získával hudební a pedagogické vzdělání u Viléma Petrželky, Jaroslava Kvapila a Josefa Blatného. Počátkem roku 1949 nastoupil na tehdejší hudební školu v Šumperku jako učitel klavírní hry. Do poloviny šedesátých let byl sbormistrem Pěveckého sdružení šumperských učitelek.

V roce 1962 založil a do roku 1994 vedl Šumperský dětský sbor. Poté, až do června 2012, působil jako hlasový pedagog tohoto tělesa, což představuje nepřetržitou práci v trvání rovných padesáti let. Pod jeho vedením se sbor v krátké době rozvinul do podoby mezinárodně respektovaného tělesa. Ve sborových řadách se vystřídalo více než dva tisíce malých zpěváků ovlivňovaných jeho pílí, obětavostí i osobitým humorem. Mnozí z nich se pravidelně rádi vracejí a projevují svou stálou sounáležitost.

Podobně působil na několik generací sbormistrů dětských sborů v celé České republice. Spolu s mnoha dalšími přáteli tohoto okruhu byl účasten neformálního hnutí, jež usilovalo o co nejtěsnější spolupráci mezi dětskými sbory, jejich vedením i spřízněnou obcí hudebních skladatelů.

V roce 1989 obdržel významnou Cenu Františka Lýska, v roce 2004 pak Cenu Bedřicha Smetany. Obě ocenění udělila Unie českých pěveckých sborů. Alois Motýl byl rovněž významným organizátorem hudebního života v Šumperku i okolí. Od roku 1968 každoročně probíhá přehlídka dětských pěveckých sborů regionu Zlatá lyra. Od roku 1974 Festival mladých umělců Šumperské Preludium, který od roku 2015 nese jméno svého zakladatele – Preludium Aloise Motýla. V letech 1989 – 2001 proběhlo sedm ročníků mezinárodního festivalu dětských sborů Krajina zpěvu. Všechny tyto počiny z jeho nápadu i přičinění. Také na základě uvedených skutečností byla práce Aloise Motýla ohodnocena dalšími významnými oceněními: v roce 2009 Cena ministra kultury za neprofesionální umění v oboru dětský sborový zpěv, v roce 2010 Cena osobnost roku Olomouckého kraje v oblasti kultury.

Čestné občanství města Šumperka mu bylo uděleno 2. března 1994. Městské zastupitelstvo tím ocenilo jeho dlouhodobou činnost sbormistra Šumperského dětského sboru a reprezentaci města.

Převzato z http://www.motyli-sumperk.cz/page/368-alois-motyl-zkaladatel-sboru.


Vytvořeno 8.12.2007 21:12:52 - aktualizováno 29.11.2018 11:00:52 | přečteno 5372x | kouril
load