Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Krátký František

Krátký František

Narozen 21. února 1893 v Kožušanech u Olomouce, popraven 7. května 1942 v Mauthausenu, Německo.

Brigádní generál in memoriam, plukovník – velitel pěšího pluku 13, člen odboje.
V rakousko-uherské armádě sloužil jako kadet u 97. pěšího pluku. Zajat byl 21. června 1915. Do československých legií v Rusku se přihlásil v březnu roku 1917, Voroněžská gub. Bobrov. Poté byl v červnu zařazen jako vojín k 5. střeleckému pluku. Jako poručík 8. střeleckého pluku přešel 29. července 1920 do služby v československé armády. V období před 2. světovou válkou byl velitelem pěšího pluku 13 v Šumperku. Za členství v ilegální organizaci Obrana národa byl 22. října 1941 v Olomouci zatčen. Byl vězněn a nakonec popraven v koncentračním táboře. Po válce byl povýšen in memoriam na generála. 29. dubna 1946 byl jmenován čestným občanem Šumperka in memoriam, je po něm pojmenovaná šumperská ulice.

Vytvořeno 8.12.2007 21:09:14 | přečteno 5478x | kouril
load