Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Hála František, Msgre.

Narozen 1893 v Dražovicích, zemřel 1952 v Bílé Vodě.
Čelní představitel ČSL, člen Státní rady v Londýně (1940–1945), po roce 1945 ministrem pošt.

Čestným občanem Šumperka byl jmenován 14. prosince 1945. Diplom čestného občana převzal na radnici 1. září 1946. Podle zápisu při předávání slavnostní "shromáždění povstává a zasedací síní hřmí bouře potlesku". Oceněna tím byla Hálova úloha v exilové vládě a jeho "povzbudivá slova v londýnském rozhlase". 8. března 1948 rada MNV v Šumperku čestné občanství města Msgr. Františku Hálovi zrušila.

Vytvořeno 8.12.2007 21:07:36 | přečteno 4953x | kouril
load