Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Hager August

Hager August

Narozen 8. listopadu 1849 v Hainburgu v Dolním Rakousku, zemřel 24. října 1928 v Šumperku.

Zakladatel a první primář šumperské nemocnice.

Vynikající chirurg a filantrop, zvláště ve vztahu k chudým. Bydlel v Bahnhofstrasse 3 (dnešní ulice 17. listopadu). Čestným občanem města Šumperka byl jmenován 5. prosince 1908. Obecní zastupitelstvo při příležitosti Hagerova odchodu do penze 28. října 1913 přejmenovalo dosavadní ulici Meierhofgasse (dnešní Slovanská) na Dr.-August-Hager-Gasse. 26. března 1920 byl dnešní Slovanské ulici vrácen původní název Meierhofgasse a podle historika Harrera byla pojmenovaná dnešní Americká ulice na Hagerstrasse. MUDr. Hager byl pohřben 27. října 1928 na čestném pohřebišti šumperského hřbitova, kde má také postaven čestný náhrobek. V roce 1941 zde byla pochována také jeho manželka Irma.

Převzato z CD "Šumperkem pod křídly".

Vytvořeno 8.12.2007 21:07:08 | přečteno 4905x | kouril
load