Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Giskra Karl

Giskra Karl

Narozen 1820 v Moravské Třebové, zemřel 1879 v Badenu, Rakousko.

Rakouský politik, poslanec moravského sněmu a říšské rady.

Rakouský liberální politik, státník a skutečný tajný rada. Mj. purkmistr Brna (1866), od roku 1861 poslanec moravského sněmu a říšské rady. Tvrdý odpůrce všeho českého, proslul např. tím, že korunu sv. Václava nazval mystifikací. Jako ministr vnitra (1868–1870) pracoval zaujatě na zničení české opozice, u níž byl mimořádně neoblíbený. Ta mu vyčítala také nemorálnost ve věcech finančních. Známá se stala Giskrova obhajoba "spropitného", nazývaná "Trinkgeldteorií", podle níž, jak tvrdil jako svědek před soudem, je lhostejné, zda se "spropitné" (provize) dává číšníkovi nebo třeba generálnímu řediteli jako zprostředkovateli hospodářských transakcí. Za tuto "horlivost" měl Giskra v roce 1875 zakázán přístup ke dvoru. Po roce však bylo toto opatření zrušeno a při první audienci u panovníka s ním tento podle Giskrových slov hovořil "mile jako nikdy před tím". V německém měšťáckém prostředí byl naopak velmi oblíben.

Jako čestný občan města Šumperka se objevuje na voličském seznamu v roce 1870.

Vytvořeno 8.12.2007 21:06:40 | přečteno 4682x | kouril
load