Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Dostal Viktor

Dostál Viktor, Prof. MUDr.

Narozen 4. února 1924 v Šumperku, zemřel 28. prosince 2016 ve Vídni.

Univerzitní profesor, lékař (alergolog a imunolog) a filantrop.

Univerzitní profesor a lékař Viktor Dostal se narodil 4. února 1924 v Šumperku jako syn známého lékaře, v letech 1945 až 1952 absolvoval lékařskou fakultu v Marburgu, poté působil řadu let na univerzitě ve Freiburgu, jistou dobu pracoval i na univerzitách ve Stockholmu, Helsinkách, Berlíně, Praze a Mnichově. V první polovině šedesátých let byl vědeckým přednostou švýcarského serologického institutu v Bernu, habilitoval v roce 1968 v Grazu a od roku 1970 působil na vídeňské univerzitě jako přednosta Ústavu pro výzkum rakoviny. Od roku 1971 paralelně působil ve své vlastní laboratoři ve Vídni, zabývající se problematikou imunologie a klinickou chemií. V osmdesátých letech byl ředitelem spolkového ústavu pro zkoušení séra. V oblasti alergologie a imunologie byl Viktor Dostal uznávaným lékařem a vědcem. Kromě hodnosti univerzitního profesora byl také nositelem titulu dvorní rada. Zastupitelstvo města Šumperka mu v roce 1994 udělilo čestné občanství především za jeho významnou pomoc při zřizování imunologického a hematologického oddělení šumperské nemocnice.

Vytvořeno 8.12.2007 21:05:02 - aktualizováno 3.1.2017 7:38:10 | přečteno 7168x | kouril
load