Úvodní strana > Život ve městě > O Šumperku > Čestní občané
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Beust Friedrich Ferdinand

Beust Friedrich Ferdinand

Narozen 1809, zemřel 1886. 

Čelní saský politik zasazující se proti sílící roli Pruska při sjednocení Německa.

Po bitvě u Sadové v roce 1866 byl nucen odejít do Rakouska, kde zastával mj. funkci kancléře habsburské monarchie. Do českých dějin se zapsal jako jeden z hlavních odpůrců snahy o obnovení českého státu v roce 1871. Beust přiměl císaře, aby byla jednání zastavena. Aby panovník zmírnil zklamání českých politiků, přiměl poté Beusta k abdikaci. Přesto byl oslavován rakouskými Němci. Čestným občanem města Šumperka byl jmenován na počátku prosince (asi 11. prosince) 1871.

Převzato z CD "Šumperkem pod křídly".

Vytvořeno 8.12.2007 21:02:59 | přečteno 5070x | kouril
load