Úvodní strana > Potřebuji vyřídit
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Příklady

I. Mám doma kotel, který pouze ohřívá vodu pro systém ústředního vytápění, který musím vyměnit.


V tomto případě se jedná o případ přesně uvedený zákonem, protože se jedná o stacionární zdroj, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění a zároveň není navržen pro přímé vytápění místa instalace. Tento kotel tedy nesmí být od 1.9.2022 (1.9.2024) provozován.
Pokud je pro výměnu kotle čerpána dotace, bývá většinou jedním z podkladů pro řádné dokladování čerpané dotace buď fotodokumentace prokazatelného odpojení nebo doklad o fyzické likvidaci odpojeného kotle.


Pokud tento doklad není vyžadován, musí být v případě kontroly zřejmé, že daný kotel není provozován a ani jej provozovat nelze. Neznamená to však, že by kotel nemohl zůstat na místě. Musí být však prokazatelně odpojen od systému teplovodní soustavy, a to takovým způsobem, aby jej nešlo zpětně na systém napojit. Ponechání takového kotle na místě je pak zcela nedůvodné, neboť předmětný odstavený kotel nelze použít ani jako zálohový kotel, a to z důvodu, že je jeho provoz zakázaný a neexistuje výjimka použití takového zdroje v režimu záložního zdroje. Vzhledem k tomu, že se jedná o kotel, který je určen pro teplovodní soustavu, nelze jej použít ani na jiném místě se stejným účelem využití. Stejně tak takovýto kotel nelze využít jako kotel pro přímé vytápění v místě instalace, neboť pro takovýto systém vytápění tento kotel není určen výrobcem. Může tedy nastat situace, že si majitel daný kotel chce ponechat, ale provozovat jej v žádném případě nesmí.


II. Mám doma kotel, který ohřívá vodu pro systém ústředního vytápění, ale zároveň je využíván pro přímé vytápění místnosti, kde je instalován.


V tomto případě je na místě před vlastním posouzení zjištěného stavu nutno nejdříve ověřit, a to podle technické dokumentace daného kotle, zda je tento možno využívat i pro přímé vytápění místnosti, kde je instalován. Pokud tomu tak není, nastupuje varianta I. - uvedena výše.


Pokud tomu tak je, mohou nastat následující situace:


II.a. Provozovatel nic měnit nechce a ani nemusí, protože na něho v daném případě zákonná povinnost nedopadá.II.b. Provozovatel chce i tak kotel vyměnit. Výměnu skutečně provést může, ale s ohledem na charakter kotle tento nemusí být zlikvidován, ale může být i nadále využit. Jediná možnost, jak nesmí být využit, je ta, že by byl využit ¨výhradně pro ohřev vody systému ústředního vytápění. Může být využit tak, jak původně využit byl či jen jako zdroj přímého vytápění místnosti, kde bude instalován, protože je tato možnost uvedena výrobcem.


Vytvořeno 8.6.2022 9:33:55 | přečteno 462x | hrachovina
load