Úvodní strana
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Podnikání a spolky

Šumperk- město pro podnikání

Poloha tohoto krásného města, které je branou do Jeseníků vytvářela a vytváří podmínky pro rozvoj podnikání v oblastech průmyslu turistického ruchu. Přesto se již v 19. století  stává významným průmyslovým centrem severní Moravy s dominantním  textilním průmyslem. V druhé polovině 20. století pak vznikají nové obory a závody v oblasti strojírenské,  metalurgické, elektrotechnické a stavební výroby, které se spolu  s výrobou spotřebního zboží  staly základem průmyslového potenciálu  našeho města. Výraznému rozvoji pomohlo i vybudování několika státních výzkumných ústavů, které vychovaly řadu špičkových odborníků. Město Šumperk bylo šestým městem na světě, kde byla vyvinuta syntéza umělého diamantu a průmyslově zahájena jeho výroba.

Po roce 1990 většina textilních firem skončila, ostatní obory se udržely a dále rozvíjí i díky zahraničním strategickým partnerům. Rozhodnutím  zahraničních investorů a pomoci města byly koncem  devadesátých let  vybudovány v Šumperku dvě nové firmy Epcos a CeramTec.  Pro zahraniční investory bylo tehdy rozhodující odborné zázemí  bývalých firem především z Prametu, tak i zázemí odborných škol, které sídlí v Šumperku. Další úspěšnou firmu SHM  s výrobou o  vysoké přidané hodnotě, pak vybudovali  sami šumperští podnikatelé,  kterou pak v roce 2012 doplnili výstavbou  výzkumně-vývojového centra důležitého pro svůj další rozvoj.

prumyslova zona

Město Šumperk je i nadále otevřené a připravené nabídnout novým investorům co nejlepší podmínky

load