Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

XVIII. ročník Mezinárodního folklorního festivalu I.O.V. Šumperk

Od středy 13. srpna do pondělí 18. srpna 2008 proběhne v Šumperku Mezinárodní folklorní festival I.O.V. Šumperk. Několik set členů folklorních souborů předvede své umění občanům i návštěvníkům Šumperka v rámci již osmnáctého ročníku festivalu.

Na šest dnů se město Šumperk stane velikým jevištěm, na kterém se nepřetržitě střídají muzikanti, zpěváci a tanečníci ze všech možných koutů naší planety,“ uvádí festival paní Drtilová, ředitelka festivalu.

Na pěší zóně, u radnice, v letním divadle u Vily Doris a na malé scéně „U sovy“ bude možné shlédnout soubory z Nového Zélandu, Indie, Ruska, Taiwanu, Itálie, Běloruska, Řecka a Slovenska, chybět nebudou ani české a moravské soubory Mladina - Plzeň, Gorole - Mosty u Jablunkova, Slovácký krúžek - Ratíškovice, Klas - Kralice na Hané, Rabussa Přerov, Senioři Šumperk a Markovice Postřelmov. Své umění předvedou i dětské soubory Dúbravěnka - Dubňany, Kordulka - Starý Poddvorov, Dětský řecký soubor Šumperk a Markovička Postřelmov.

O Mezinárodní folklorní festival I.O.V. Šumperk je mezi soubory velký zájem, jeho jméno je známé nejen v České republice, ale jeho věhlas se nese i za hranice státu, bez nadsázky můžeme říct i za hranice Evropy,“ říká paní Drtilová. „Letos se přihlásilo 52 skupin se zájmem vystupovat na festivalu v Šumperku, bylo tedy těžké vybrat. Vždy se snažíme návštěvníkům představit soubory nejen známé a osvědčené, ale i soubory, které v Šumperku ještě nebyly, chceme do Šumperka přivést trochu exotiky, naším cílem je pomoci poznávat i jiné, vzdálenější kultury a tradice,“ dodává paní Drtilová.

Program bude zahájen ve středu 13.8.2008 v 18:00 hodin na malé scéně posezením u cimbálu. Čtvrtek se ponese v duchu dožínek a dechové hudby, od 15:30 hodin půjde pěší zónou dožínkový průvod, následovat budou oblastní dožínky a odpoledne se zakončí přehlídkou dechových hudeb. Páteční již celodenní program bude zahájen v 9:30 hodin na malé scéně vystoupením zahraničních souborů, následovat bude dětské odpoledne pod názvem „Do kolečka, do kola“, v letním divadle si od 18:30 budeme moci shlédnout vystoupení zahraničních hostů, ve 22:30 se program zakončí slavnostním ohňostrojem. V sobotu zástupce všech souborů přijme na radnici starosta města Šumperka Zdeněk Brož, následovat bude představení hostů před radnicí, pěší zóna se promění v „Roztančenou ulici“ a celodenní program vystoupení domácích a zahraničních folklorních souborů, přehlídky lidových krojů a tvořivosti se zakončí tradiční veselicí.

Pro diváky jsme stejně jako minulý rok připravili anketu, v níž si sami zvolí nejsympatičtější soubor. U podia letní scény budou připraveny lahve se jmény všech souborů, diváci finanční částkou dle vlastního uvážení mohou ohodnotit nejlepší soubor. Výsledky hlasování se oznámí v neděli a finanční výtěžek poputuje místnímu Dětskému domovu, Zvláštní cenu udělí jednomu souboru i pořadatelé,“ přibližuje paní Drtilová další rozměr festivalu.

Ve folklorním duchu budou také nedělní a pondělní vystoupení českých, moravských, slezských i zahraničních souborů i závěrečný festivalový pořad „Leť, písničko leť!“.

Mezinárodní folklorní festival I.O.V. Šumperk pořádají společně město Šumperk, Sdružení přátel folkloru Severní Hané, Folklorní sdružení České republiky s pomocí postřelmovské Markovice a šumperských Seniorů. Festival je finančně podporován městem Šumperkem, Olomouckým krajem, Ministerstvem kultury ČR, Folklorním sdružením České republiky a dalšími sponzory. Záštitu nad akcí převzali poslanec Parlamentu ČR Ing. Petr Krill, senátor Ing. Adolf Jílek, hejtman Olomouckého kraje RNDr. Ivan Kosatík, poslankyně Evropského parlamentu doc. RNDr. Nina Škottová, CSc. a v neposlední řadě i starosta města Šumperka Mgr. Zdeněk Brož.

V průběhu konání MFF mají diváci možnost sledovat práci lidových řemeslníků, celou řadu jejich výrobků si zakoupit. 15. a 16. srpna bude návštěvníkům festivalu k dispozici v InfoBUSu Olomouckého kraje (mobilní turistické informační centrum) široká škála propagačních materiálů a map zdarma, videoprojekce s odborným výkladem a turistické poradenství. Mobilní informační centrum s sebou přiváží nejen nabídku unikátních míst, které turisté jinde v ČR nenajdou, ale také přehledy služeb hotelů, penzionů, zoo, lázní, ski areálů, aquaparků, hradů, zámků, muzeí.

Další informace o konání Mezinárodního folklorního festivalu I.O.V. Šumperk včetně kontaktu na ředitelku festivalu paní Libuši Drtilovou najdete spolu s fotogalerií minulých ročníků na internetové adrese http://www.festivalsumperk.cz/.

Ing. Andrea Jahnová
tisková mluvčí

ikona souboruXVIII. Mezinárodní folklorní festival I.O.V. Šumperk - Program

Vytvořeno 16.7.2008 10:00:29 | přečteno 3519x | jahnova
load