Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Veřejná služba v Šumperku

Veřejná služba je novým nástrojem, který mohou prostřednictvím zákona o pomoci v hmotné nouzi realizovat obce České republiky od 1. 1. 2009 v samostatné působnosti. Je určena dlouhodobě nezaměstnaným osobám, kterým je déle jak 6 měsíců vyplácen příspěvek na živobytí.

Předmětem veřejné služby je taková činnost, která je v zájmu obce: většinou se jedná o pomoc v oblasti životního prostředí, kulturního rozvoje a sociální péče, konkrétně se může jednat o udržování čistoty v ulicích a na veřejných prostranstvích dané obce, různé sezónní práce, výpomoc v obcí vlastněných objektech apod. Za výkon veřejné služby se neposkytuje mzda.

Město Šumperk začalo veřejnou službu zřizovat od 1. 6. 2009, neboť od července 2009 bylo možno uplatnit v systému dávek pomoci v hmotné nouzi jak motivační, tak i sankční opatření ke zvýšení aktivity u osob, které pobírají déle než šest měsíců příspěvek na živobytí a mají povinnost pro nárok na tuto dávku zvyšovat si příjem vlastní prací. Pokud osoba v hmotné nouzi vykoná veřejnou službu v rozsahu alespoň 20 hodin měsíčně, nedochází u ní k poklesu částky příspěvku na živobytí na existenční minimum. Vykoná-li 30 a více hodin ve veřejné službě měsíčně, dokonce se jí částka příspěvku na živobytí navýší.

Město Šumperk zajišťuje veřejnou službu prostřednictvím neziskových a podnikatelských subjektů, mezi něž patří Armáda spásy Šumperk, Charita Šumperk, o.p.s. Pontis Šumperk, Vila Doris Šumperk, firma Evják, s.r.o., firma Fortex-AGS Šumperk, JK Morava Šumperk, firma Sita CZ, Šumperská nemocnice a Údržba parků a zeleně Šumperk. Celkem bylo vytvořeno 135 míst, která jsou v jednotlivých měsících obsazována na 80 - 90% a klienti odpracují za měsíc v průměru 2.650 hodin.

Klienti vykonávají veřejnou službu dobrovolně, přesto je nezbytná jejich důsledná kontrola, neboť většina těchto osob nemá potřebné pracovní návyky. Mají tak možnost získat alespoň krátkodobou pracovní příležitost a tím si zvýšit částku příspěvku na živobytí, vyplácenou odborem sociálních věcí. Veřejná služba jim umožňuje udržet si po období dlouhodobé nezaměstnanosti pracovní návyky a tím i jistou „sociální integritu“. Dalším důvodem je pokusit se pomoci udržet životní úroveň lidí, kteří jsou závislí na dávkách pomoci v hmotné nouzi.

Zřízení a realizování institutu veřejné služby se po ročním působení osvědčilo a město Šumperk v něm hodlá pokračovat i do budoucna.

Bc. Radka Kouřilová
odbor sociálních věcí MěÚ Šumperk

Vytvořeno 2.7.2010 13:56:10 | přečteno 2887x | jahnova
load