Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Včasným zásahem zachránil život

Antonín Vrátný, Jiří Pajer

Čtvrtek 15. března po poledni se mohl stát tragickým pro basketbalového rozhodčího Antonína Vrátného. Nebýt včasného zásahu Jiřího Pajera, školníka ZŠ Dr. E. Beneše, mohl mít tento den tragický konec, místo toho má svého hrdinu. Záchranu života ocenili ve středu 9. května čestným uznáním a přijetím na radnici starosta města Šumperka Zdeněk Brož a Martin Žaitlik, předseda občanského sdružení Bezpečný Šumperk a ředitel Územního odboru Šumperk, HZS Olomouckého kraje.

Ke kolapsu rozhodčího Antonína Vrátného (na fotografii vlevo) došlo při turnaji mladších žáků v tělocvičně na ZŠ Dr. E. Beneše. Školník Jiří Pajer (na fotografii vpravo) viděl, že jdou na rozhodčího mdloby a zachytil ho, čímž omezil možnost vzniku poranění následkem pádu. Okamžitou resuscitací mu zachránil život.

„Viděl jsem, že kolabuje. Vůbec jsem nad tím nepřemýšlel a chytil jsem ho. Nejdřív jsem myslel, že odpískal zákrok, ale nakonec bylo vidět, že něco není v pořádku, byl celý promodralý. Když jsem ho položil na zem, ujistil jsem se, že nemá zapadnutý jazyk. Jazyk si přikousl, takže ho zapadnutý neměl. Pak jsem začal s masáží srdce, při které jsem asi po třiceti stlačeních ucítil, že naskočil. Nejdřív jsem měl strach, že jsem mu zlámal žebra, ale naštěstí začal přicházet k sobě,“ líčí dramatické chvíle zachránce Jiří Pajer, školník ze ZŠ Dr. E. Beneše.

Na všetečné otázky odpovídal Jiří Pajer velmi skromně. Na otázku, kde se naučil poskytovat první pomoc, odpověděl, že v autoškole a později na vojně. Podle dostupných informací navíc proběhl v nedávné době na ZŠ Dr. E. Beneše kurz první pomoci pod odborným dohledem.

„Toto setkání je malé poděkování, které v budoucnu rádi zopakujeme, abychom upozornili, že v mezních situacích nesmíme být lhostejní a musíme se snažit pomoci,“ říká k činu Jiřího Pajera Zdeněk Brož, starosta města Šumperka.

„Nechceme přehlížet tyto vzácné činy, ale rádi bychom je naopak oceňovali a působili na ostatní, aby se nebáli poskytnout pomoc, když ji druhý potřebuje. Případ se stal ve škole a školník šel dobrým příkladem žákům a pomohl v okamžiku, kdy to bylo potřeba. Chceme ocenit všechny, kteří nebudou lhostejní, a chceme o těchto činech mluvit, aby byly dobrým příkladem,“ říká k případu Martin Žaitlik,předseda občanského sdružení Bezpečný Šumperk a ředitel Územního odboru Šumperk, HZS Olomouckého kraje.

„S manželem to zamávalo hodně. Běžně si po práci slivovici nedáváme, ale tohle byla příležitost, kdy to bylo hodně potřeba. Manželovi trvalo týden, než mi řekl, co se ve skutečnosti stalo,“ řekla v závěru Simona Pajerová, manželka Jiřího Pajera. 


MgA. Kamil Navrátil, tiskový mluvčí

Vytvořeno 10.5.2012 15:40:47 | přečteno 1936x | navratil
load