Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vánoční atmosféra přichází do Šumperka

Plakát trhy, autor: Printima

Vánoční atmosféru v Šumperku vytvoří Vánoce na Točáku, tradiční zabíjačkové trhy i výzdoba šumperských ulic.

Vánoce na Točáku budou probíhat od soboty 4. prosince do čtvrtka 23. prosince. Kromě vánočního sortimentu, svařeného vína, medoviny, pražených oříšků a dalších pochutin přiveze ve dnech 10. - 11. prosince německé partnerské město Bad Hersfeld do Šumperka jako již tradičně vánoční štoly, svařené víno a koblížky. Letošní novinkou je rozšíření zabíjačkových trhů - jak v místě, tak v čase. Od pondělí 13. do středy 15. prosince budou konat zabíjačkové trhy u radnice, od 16. do 20. prosince se zabíjačkové trhy přesunou na Hlavní třídu k Sadům 1. máje. Ulice v centru Šumperka se již nyní zdobí vánočním osvětlením, řetězy s větvičkami a girlandami s hvězdami a vločkami, sloupy veřejného osvětlení ozdobí zelené chvojí s ozdobami s motivy sněhových vloček, komet a zvonků. Vánoční stromy smrk ztepilý a smrk pichlavý, které se objeví na nám. Míru u radnice a na Točáku, vyrostly ve městě a rozsvítí se začátkem prosince.

Vánoce na Točáku

Začátek ulice Gen. Svobody, místo pro všechny Šumperany známé jako Točák, nejpozději 3. prosince rozsvítí vánoční strom. U něj pak své řemeslo bude ve dnech 4. - 23. prosince předvádět kovář. Vánoce budou dokresleny dřevěnými stánky a domky, jejichž pulty budou směřovat k vánočnímu stromu. Nabídku pochutin (svařené víno, punč, medovina, perníčky, pražené oříšky a mandle, maso na grilu) doplní i tradiční vánoční zboží (svícny, svíčky, vánoční ozdoby, keramika, vizovické pečivo, drobné skleněné výrobky, bižuterie). Vánoční náladu doladí tichá reprodukovaná hudba střídavě s vystoupením dětí ze šumperských mateřských škol.

Zabíjačkové trhy

Pro příznivce tradiční gastronomie budou připraveny zabíjačkové speciality, které vyrobí mistři řeznického cechu. Od pondělí 13. do středy 15. prosince budou zabíjačkové trhy u radnice. Zabíjačkové trhy budou okořeněny kulturním programem s vánoční náplní, o které se postará v pondělí 13. prosince od 17 hodin Šumperský dětský sbor Motýli a v úterý 14. prosince od 16 hodin Dechový orchestr pod vedením pana Zely. Od 16. do 20. prosince se zabíjačkové trhy přesunou na Hlavní třídu k Sadům 1. máje.

Další prosincové akce

Od 10. listopadu je do 16. ledna 2011 ve Vlastivědném muzeu v Šumperku otevřena výstava Vánoční příběh. Další z akcí, které stojí za zmínku, je Setkání se sv. Mikulášem v neděli 5. prosince. Průvod v čele se sv. Mikulášem vyrazí v 17 hodin od hotelu Grand po Hlavní třídě až na Náměstí míru k radnici, kde bude připravený krátký doprovodný program. Pro ty, co nechávají nákupy na poslední chvíli, ale i pro ostatní, je určený Vánoční jarmark, který se uskuteční ve výstavních prostorách Pavlínina dvora 18. prosince. Koncertního provedení se dočká Česká mše J. J. Ryby, v podání Scholy od sv. Jana Křtitele zazní v sobotu 25. prosince v 16:30 hodin v klášterním kostele.

Dům kultury ve spolupráci s Centrem pro rodinu, římskokatolickou farností, sborem ČCE a Vlastivědným muzeem pořádají 12. ročník Adventních koncertů v Šumperku.

1. adventní týden - neděle 28. 11. 2010 - kostel svatého Jana Křtitele - 16 hodin, účinkuje: Spolczo, Carmen Zábřeh - smíšený pěvecký sbor
Pro: projekt Arcidiecézní Charity Olomouc- Adopce na dálku - Haiti

2. adventní týden - sobota 4. 12. 2010 - Evangelický kostel - 16 hod.
Účinkují: Jan Horníček- varhanyAvonotaj a jeho hosté
Pro: Liga proti rakovině Šumperk

3. adventní týden - pondělí 13. 12. 2009 - náměstí Míru - 17 hodin
Tradiční zpívání koled s dětmi Šumperského dětského sboru
Pro: Kojenecký ústav Šumperk

4. adventní týden - neděle 19. 12. 2010 - Klášterní kostel - 16 hodin
Schola Gregoriana Pragensis - Adventus Domini
Benefiční koncert pro Základní speciální školu Pomněnka o.p.s

MgA. Kamil Navrátil, Ing. Andrea Dostálová
Oddělení kultury a vnějších vztahů

Vytvořeno 19.11.2010 14:54:36 | přečteno 5709x | jahnova
load