Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

V šumperském divadle se rozdalo 139 zlatých plaket Jana Janského

plakety 2011

V pondělní podvečer se do Divadla Šumperk sjeli jubilejní dárci krve, aby zde převzali zlaté a stříbrné plakety profesora Jana Janského. Slavnostní akci zorganizovala Transfúzní služba, člen skupiny AGEL, oblastní spolek Českého červeného kříže v Šumperku a město Šumperk.

Nárok na zlatou plaketu za čtyřicet bezpříspěvkových odběrů krve letos získalo 139 osob. Na stříbrnou plaketu, kterou získávají dárci po dvaceti bezplatných odběrech, pak mělo nárok 161 dárců. „Plakety jsou symbolické poděkování dárcům. Velmi si vážíme jejich humánního přístupu, kterým pomáhají navracet pacientům zdraví a zachraňují jejich životy,“ říká ředitelka Transfúzní služby Marie Urbánková.

Ředitelka dárcům krve osobně předávala ocenění a dárky věnované Transfúzní službou, a to společně s místopředsedkyní oblastní výkonné rady při oblastním spolku ČČK Ing. Janou Hanušovou a se starostou města Šumperka Mgr. Zdeňkem Brožem. Ten byl rovněž mezi oceněnými dárci – získal stříbrnou plaketu. Slavnostní večer dárcům zpříjemnily také známé písničky z 60. let v podání Petra Krále a Olgy Kaštické za doprovodu Zdeňka Dočekala. Šedesátka však v letošním programu hrála ještě jednu důležitou roli – letos totiž uplynulo 60 let od založení transfúzní stanice v Šumperku. „Naše poděkování samozřejmě patří také všem partnerům akce. Bez nich by se takto vydařené slavnostní poděkování dárcům mohlo uskutečnit jen obtížně,“ dodává Marie Urbánková.

 

Bezpříspěvkovými dárci krve se mohou stát lidé ve věku od 18 do 60 let. Pro darování krve musí být naprosto zdraví. Zda je dárce způsobilý k odběru, posoudí individuálně odborný zdravotnický pracovník přímo na Transfúzní službě. Den před odběrem by měl dárce hodně pít, nejíst tučná jídla, nepít alkohol a ráno může lehce posnídat. Každý dárce krve a plazmy na Transfúzní službě v Šumperku získá pracovní volno s náhradou mzdy, proplacené jízdné, lékařské vyšetření, vitamíny od své zdravotní pojišťovny, občerstvení a odpočet ze základu daně z příjmu, a to za každý odběr 2000 Kč.

Zájemci se mohou objednávat telefonicky na čísle 724 612 674 nebo elektronickou poštou na adrese evidence.spk@tslspk.cz.

Ing. Hana Szotkowská,
mluvčí holdingu AGEL

Vytvořeno 25.10.2011 12:04:11 | přečteno 1961x | navratil
load