Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ulice 17. listopadu byla slavnostně otevřena

pohled na ulici maly

Revitalizace byla zahájena v období vegetačního klidu 9. února 2011. Dokončena byla v červenci roku 2011. Původní výsadbu, kterou tvořily lípy a kaštanovníky, nahradily v dubnu 2011 nové vzrostlé stromy, celkem 24 lip velkolistých o obvodu kmene 20 - 25 cm. Vysazované stromy pochází z lokalit s obdobnými klimatickými podmínkami. Součástí revitalizace bylo doplnění mobiliáře o lavičky, koše a nové osvětlení. Mezi stromy byl položen i nový trávník.  

Stromořadí, které bylo ve špatném zdravotním stavu, chtěla šumperská radnice obnovit s pomocí evropských peněz již na podzim roku 2008. Česká inspekce životního prostředí ovšem kácení dvěma správními řízeními dočasně zakázala a na definitivní stanovisko si muselo město počkat až do prosince 2010, kdy inspekce správní řízení zastavila. Dotace, o kterou šumperská radnice přišla byla ve výši 1.150 000 Kč.

Původní výsadba byla odstraněna v sobotu 12. a v neděli 13. února 2011 v celé ulici 17. listopadu. Od hotelu Grand po Jeremenkovu ulici bylo v dubnu 2011 vysázeno 24 stromů s kuželovitou korunou. Součástí revitalizace aleje byla i rekonstrukce veřejného osvětlení, rozmístění mobiliáře a samozřejmě obnova trávníku mezi stromy. To vše bylo dokončeno během července 2011. Kromě toho byly u Vily Doris vybudovány podzemní kontejnery na papír, sklo a plast, na něž město získalo dotaci z Evropské unie.
podzemní kontejnery maly

Dalších deset stromů, tentokráte již menších lip s kulovitou korunou, pak bylo vysazeno v rámci revitalizace ulice 17. listopadu na podzim roku 2011 v části od Jeremenkovy ulice po ulici Jesenickou. Tato výsadba byla realizována v souladu s harmonogramem rekonstrukce přednádražního prostoru, na kterou město obdrželo evropské peníze.

Celkové náklady na revitalizaci ul. 17. listopadu jsou 2 269 787 Kč. (Nálady na pořízení stromů byly ARBO EKO Smržice - hlavní alej 24 stromů 282 216 Kč, z toho stromy  MUGO před knihovnou 181 500 Kč).

Projekt přednádraží by měl být hotový na konci října letošního roku. Na konci června by měli skončit plynaři. Cílem projektu je komplexní rekonstrukce přednádražního prostoru na ul. Jesenické vč. části ul. 17. listopadu (po křižovatku s ulicí Jeremenkova). V prostoru přednádraží byly vybudovány nové parkovací plochy pro individuální automobilovou dopravu, taxislužbu, zpevněné plochy pro pěší a dvě autobusová stání. Rozdělením celé plochy před nádražní budovou zpevněnou plochou pro pěší, došlo ke zvýšení bezpečnosti pěších mezi přechodem pro chodce přes ul. Jesenickou a výpravní budovou ČD.

"Součásti rekonstrukce je také ozelenění přednádražního prostoru, veřejné osvětlení, dodávka a osazení autobusového přístřešku a mobiliáře (lavičky, odpadkové koše, stojany na kola a žardiniéry). Náklady na projekt jsou cca 11 mil. Náklady pokryje z osmdesáti procent uznatelných nákladů dotace z Regionálního operačního programu Střední Morava," řekla koordinátorka projektu Emilie Lovichová 

K otevření v červnu letošního roku přistoupilo vedení šumperské radnice, protože se čekalo, jak se uchytí všechny vysazené stromy. S ročním odstupem je jasné, že se záměr vydařil a všechny stromy podle plánu obrazily.
zhotovitelé, vedeníMgA. Kamil Navrátil,
tiskový mluvčí
Vytvořeno 15.6.2012 15:19:54 | přečteno 2828x | navratil
load