Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Šumperské ulice zaplní tanečníci z různých koutů světa

Oblastní dožínky

Pestrou směsicí národností a jazyků a především hudbou a tancem ožijí šumperské ulice a Sady 1. máje od středy 17. do neděle 21. srpna. Šumperk se stane dějištěm 21. ročníku Mezinárodního folkorního festivalu CIOFF I.O.V., který získal v letošním roce cenu Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti neprofesionální umělecké činnosti.

„Prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců a lidových her si diváci připomínají zvyky a obyčeje svých předků. U zahraničních souborů se snažíme, aby lidé poznali jednotlivé země jinak, než je vidí například ve zprávách v televizi,“ říká ředitelka festivalu Libuše Drtilová ze Sdružení přátel folkloru Severní Hané. To spolu s městem Šumperkem, Folklorním sdružením České republiky a s pomocí postřelmovské Markovice a šumperských Seniorů Mezinárodní folklorní festival, jenž patří mezi nejlepší v republice, pořádá.

Stejně jako v minulosti také letos měli organizátoři z čeho vybírat – zájem projevilo dvaasedmdesát souborů z celého světa, jen z Turecka jich chtělo přijet osm. „Těší nás, že zájem o Mezinárodní folklorní festival neutuchá. Právě naopak. Je známý nejen v České republice, ale jeho věhlas se nese za hranice státu a dokonce i Evropy. Během dvaceti let zavítaly do Šumperka soubory ze šestapadesáti zemí, tedy skoro z celého světa. Letos v Šumperku zatančí téměř pětset tanečníků. Výběr účinkujících, kteří vystoupí na jedenadvacátém ročníku, byl opět obtížný. Snažili jsme se držet vize představit soubory nejen známé a osvědčené, ale i ty, které na festivalu ještě nebyly. Letos tak přivítáme hudebníky a tanečníky z Uzbekistánu a Senegalu,“ nahlíží do programu ředitelka festivalu.

V plné kráse se letos opět ukáže český a moravský folklor, který přiblíží soubory Soláň ze Zašové, Gajdoši ze Starého Poddvorova s taneční skupinou Pohárek, Klas z Kralic na Hané či přerovská Rabussa. Ulicemi budou znít keltské písně, jež spolu se skotskými a irskými tanci předvede soubor Kelt Grass Band ze Stránského a chybět nebudou ani domácí postřelmovská Markovice a Markovička a Senioři Šumperk.

Tradičně největšímu zájmu se každoročně těší zahraniční účastníci festivalu. Lidé budou moci letos obdivovat taneční umění Slováků, Italů, Ukrajinců, Bulharů, Turků, Uzbeků, Rusů a Senegalců. Všichni společně nabídnou řadu vystoupení pod širým nebem na malé scéně „U sovy“ a na travnaté ploše před G-klubem v Sadech 1. máje, „Roztančenou ulici“ a veselici. Dějištěm veselice a také hlavních festivalových večerů bude opět tzv. Pavlínin dvůr, v němž sídlí místní muzeum.

Podrobný program XXI. Mezinárodního folklorního festivalu najdete spolu s galerií fotografií z minulých ročníků na internetové adrese http://www.festivalsumperk.cz/. Celá akce bude doplněna účastí lidových řemeslníkůTradiční dožínky zpestří ve čtvrtek farmářské trhy. Pořadatelé si vyhrazují změnu programu. Za nepříznivého počasí budou hlavní pořady probíhat v Domě kultury Šumperk. Festival se koná za finanční podpory Olomouckého kraje, města Šumperka, Ministerstva kultury ČR a Folklorního sdružení ČR.

ikona souboruProgram XXI. MFF Šumperk 2011
ikona souboruProgram XXI. MFF Šumperk 2011 text

Vytvořeno 1.8.2011 17:06:22 | přečteno 4362x | navratil
load