Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Šumperk hostí unikátní výstavu olympijských fotografií v rámci kampaně Žijeme Londýnem

doubledecker

Mimořádnou příležitost shlédnout výstavu olympijských fotografií mapujících největší úspěchy v historii českého sportu mají obyvatelé Šumperka. Právě sem totiž zavítala v pátek 11. listopadu unikátní expozice "Pod pěti kruhy", která je součástí dlouhodobé kampaně Žijeme Londýnem a kterou navštívilo přes čtvrt milionu příznivců. Tento projekt Českého olympijského výboru seznamuje veřejnost s olympijskými idejemi, tradicemi i přítomností největšího sportovního svátku a motivuje ji současně k aktivní podpoře českých reprezentantů na hrách XXX. olympiády v Londýně 2012.

Do Olomouckého kraje se tak kampaň Žijeme Londýnem vrací vlastně už počtvrté. Poprvé se ohlásila ve dnech 27.–31. května prostřednictvím originálního anglického doubledeckeru vybaveného multimediální technikou, který postupně vyvolal velkou pozornost fanoušků v Přerově, Lipníku nad Bečvou a Litovli. Podruhé zamířila do Olomouce 21. června a v průběhu následujícího týdne nabídla také své další symboly - putovní výstavu olympijských fotografií i edukační program pro žáky základních škol formou besed se známými sportovci. Potřetí sem dorazil opět doubledecker, který přilákal 5. a 6. října v Prostějově a Šumperku čtyři tisíce zájemců.

"Do Olomouckého kraje se vracíme rádi, neboť zde cítíme nejen silný zájem veřejnosti o sport a olympijské hry, ale vidíme také konkrétní podporu ze strany představitelů regionu, místních samospráv, tělovýchovných jednot či oddílů při zkvalitňování potřebné sportovní infrastruktury i samotné propagace pohybových aktivit. Právě proto jsme se rozhodli ukončit letošní putování kampaně právě v Šumperku. Ceníme si toho, že Olomoucký kraj je tradiční zásobárnou českého sportu a pocházejí odtud vynikající reprezentanti – tenisté, veslaři, lyžaři, basketbalisté, atleti nebo fotbalisté,"  připomínáJiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru.

Venkovní výstava velkých momentů českého olympismu "Pod pěti kruhy" bude nainstalována v Šumperku na Hlavní třídě od pátku 11. listopadu od 13 hodin po dobu jednoho týdne. Vzhledem ke speciálnímu podsvícení jsou všechny snímky dobře viditelné i v noci.

Expozici tvoří sedmadvacet velkoformátových fotografií umístěných na osmi čtyřstranných prostorových panelech, přičemž každou fotografii doplňuje a do souvislostí uvádí příběh, který snímek provází.

Výstava začíná fotkou českých sportovců na slavnostním zahájení OH ve Stockholmu roku 1912 (tedy sto let před OH v Londýně 2012), kdy vůbec poprvé pochodovali s vlastní českou vlajkou, a končí nástupem na loňských zimních hrách ve Vancouveru, kde nese vlajku Jaromír Jágr. Nejstarší fotografie výstavy zachycuje Františka Jandu-Suka, vůbec prvního Čecha, jenž se umístil na olympijských stupních vítězů, když získal stříbrnou medaili v hodu diskem v roce 1900. Další vzácné snímky ukazují například Emila Zátopka, Danu Zátopkovou či Věru Čáslavskou.

„Důraz je kladen zejména na snímky dynamické, ale také na fotografie zachycující emoce českých i slovenských olympijských vítězů a medailistů,“doplňuje Jiří Kejval.

Sportovce z Olomouckého kraje zastupují Robert Změlík, zlatý desetibojař z Barcelony 1992, a Aleš Valenta, olympijský vítěz v akrobatickém lyžování ze Salt Lake City 2002 

Zhruba dvě třetiny vystavených fotografií pocházejí z období 1992 až 2010, kdy mohlo hry přibližovat více českých fotografů – předtím to bylo spíš sporadické. Na výběru snímků v této expozici se významně podílel přední sportovní fotoreportér Jiří Koliš, kurátorem je výtvarný kritik Petr Volf.

V rámci expozice se v samostatném bloku představí i všech jednapadesát vítězů olympijských her od roku 1924 do roku 2010, ať už reprezentujících Československo nebo Českou republiku.

 

15. LISTOPAD: SETKÁNÍ S OLYMPIONIKY A AUTOGRAMIÁDA SE ŠKOLÁKY 

V úterý 15. listopadu se na Hlavní třídě v Šumperku, kde budou olympijské fotografie pod širým nebem nainstalovány, uskutečníod 11 hodin malá slavnost.Výstavu totiž navštíví úspěšní čeští reprezentanti a účastníci olympijských her, kteří se zde setkají se žáky šumperských základních škol a absolvují autogramiádu. 

Mezi hosty se objeví například Jiří Daler, olympijský vítěz v dráhové cyklistice z Tokia 1964, veslařiOldřich Svojanovský, předseda Českého klubu olympioniků a dvojnásobný medailista z Mnichova 1972 a Montrealu 1976, Pavel Konvička a Miroslav Vraštil, trojnásobní účastníci olympijských her, dráhový cyklista Vladimír Vačkář, čtyřnásobný mistr světa v tandemu, a další hosté.                                                                                                        

„Kampaň Žijeme Londýnem propaguje sport a pohyb v jeho nejušlechtilejší podobě - prostřednictvím olympijských her. Pohled na slavné okamžiky české sportovní historie je rovněž důležitým vzkazem především pro mládež. Chtějí-li mladí lidé nejen ve sportu, ale také v životě něčeho dosáhnout, musejí o svůj cíl opravdu maximálně usilovat a nenechat se zviklat prvním nezdarem. Kdo dokáže usilovat, ten také vítězí,“ říká Miroslav Vraštil, jenž překonal onemocnění rakovinou a v téměř šedesáti letechdokonce vytvořil světový rekord v počtu absolvovaných ironmanů za jeden rok!

„Tuto kampaň vítám už proto, že v současné době je podpora sportu nesmírně důležitá. Politici rádi vítají úspěšné sportovce a medailisty, ale nesmějí přitom zapomínat, že i sebevětší hvězdy někdy vyrostly a že je třeba hlavně mladým sportovcům vytvořit dobré zázemí - a to se bez finančních prostředků neobejde," dodává Jiří Daler.

 Výstava "Pod pěti kruhy" potrvá v Šumperku do čtvrtka 17. listopadu do 14 hodin.

Fanoušci mohou sledovat novinky kampaně Žijeme Londýnem na webových stránkách www.zijemelondynem.cz či na Facebooku www.facebook.com/olympijskytym.

Vytvořeno 14.11.2011 15:15:51 | přečteno 2187x | navratil
load