Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Strom roku 2008

P5280018

Město Šumperk na návrh občanů přihlásilo habr ze Smetanových sadů do ankety Strom roku 2008.

V květnu r. 1883 byl v Šumperku založen Okrašlovací spolek, který zahájil práce na zřízení veřejného parku na místě tzv. Panské zahrady (součást hospodářství Žerotínů). V r. 1885 byl potom schválen jeho plán, ovšem přesná podoba výsadeb se nedochovala. Je však pravděpodobné, že někdy v tomto období byl vysazen i habr (habr obecný - Carpinus betulus), který byl navržen do ankety Strom roku 2008. Veřejný park založený Okrašlovacím spolkem nyní nese jméno Smetanovy sady.

Habr rostoucí ve Smetanových sadech v těsné blízkosti dětského hřiště je nadprůměrně esteticky pozitivně působící solitér se zcela výjimečnou formou „pendula“.

Do ankety se přihlásilo celkem 109 stromů, patnáctičlenná porota při výběru dvanácti finalistů neměla lehkou práci. Bohužel, šumperský habr ze Smetanových sadů do užšího výběru, kde nadále rozhodují pouze hlasy veřejnosti, nepostoupil.

Více informací o anketě najdete na stránkách www.stromzivota.cz/anketa.

Strom roku, obrázek se otevře v novém okně

P5280003, obrázek se otevře v novém okně P5280006, obrázek se otevře v novém okně P5280011, obrázek se otevře v novém okně P5280018, obrázek se otevře v novém okně P5280008, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 23.6.2008 8:57:00 | přečteno 2779x | jahnova
load