Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Starosta ocenil mladé sportovce

atletky

Doslova v obležení úspěšných mladých sportovců se ocitl v uplynulých dvou týdnech šumperský starosta Zdeněk Brož. Na radnici nejprve uvítal halovou mistryni republiky dorostenek v tenise Evu Rutarovou, o týden později pak hostil pětici neobyčejně úspěšných atletek.

Eva Rutarová, která již desátým rokem hraje za Prostějov, si letos v únoru odvezla z Mostu titul halové mistryně republiky dorostenek v tenise. Ve finále zdolala Terezu Hejlovou ze Slavie Orlová 6:4 a 6:4. Předností nadějné Šumperanky, jež začínala s tenisem v šesti letech je především rychlá hra a servis. To ostatně potvrdilo i mostecké mistrovství, v jehož finále letěl její míček rychlostí až sto osmdesát kilometrů za hodinu. „Mám ráda rychlou hru a mou nejsilnější stránkou je servis. Naopak slabinu vidím v pohybu,“ přiznala šestnáctiletá tenisová naděje, která má před sebou řadu náročných turnajů. Studentka prvního ročníku místního Gymnázia podle vlastních slov žádný tenisový vzor nemá, přestože ji někteří označují za druhou Petru Kvitovou. „Líbí se mi hodně hráček, u mužů ale jednoznačně vede Roger Federer,“ prozradila Rutarová, kterou v současnosti trénuje Antonín Pánek. „Má neuvěřitelnou trpělivost, teď spolu trénujeme přechod na síť a je mi jasné, že musím posílit stehna, aby netrpěla kolena,“ přiznala tenistka, jejímž snem je zahrát si na Wimbledonu.

Rutarová tenis

Skvělou formu letos potvrzují i členky šumperského oddílu atletiky, který vede Tomáš Vykydal. Pětice sportovkyň, které studují místní Gymnázium a Obchodní akademii, zazářila na Mistrovství České republiky dorostu a juniorů, z něhož si odvezla čtyři zlaté medaile, jedno čtvrté, jedno páté a jedno šesté místo.

Nezklamala především Lucie Domská, která vybojovala cenný double na 60 metrech s časem 7.69 a dvoustovce s časem 25.28, čímž si vytvořila také halové osobní rekordy. „Vítězství nebylo hladké. Na šedesátce jsem po horším startu ztrácela půl metru na svou největší soupeřku Barboru Krňoulovou z Plzně. Posledních patnáct metrů jsem ale zatáhla a na cílové pásce svoji kamarádku o dvě setiny pokořila,“ řekla Lucie Domská.

Druhou a stejně zářící hvězdou v dresu TJ Šumperk byla Pavlína Březinová, taktéž dvojnásobná zlatá medailistka, která nejprve ve finále na 60 metrů překážek obsadila šestou příčku a poté nabídla neuvěřitelnou podívanou ve výškařském sektoru, kde si poradila s výškou 176 cm, což stačilo na první příčku. „Pavlíně teď už chybí jen čtyři centimetry ke splnění limitu pro letní Mistrovství světa do 17 let ve Francii,“ podotkl trenér Tomáš Vykydal. Druhé zlato přidala na MČR ve víceboji. Absolvovala zde pětiboj, který čítal běh na šedesát metrů překážek, skok vysoký, vrh koulí, skok daleký a běh na osm set metrů. V první disciplíně si vytvořila časem 9.01 sec. osobní rekord, skok vysoký vyhrála výkonem 169 cm a tříkilovou kouli poslala do vzdálenosti 10.07 metru. Ve skoku dalekém pak třetím pokusem zdolala 516 cm a v závěrečné osmistovce si opět vytvořila časem 2:28,74 další osobní rekord, který ji katapultoval na celkové první místo.

Třetí pochvalu podle něj zaslouží Petra Opekarová. Ačkoliv nezískala medaili, z výchozího jedenáctého místa v tabulkách skoku dalekého dolétla na čtvrté místo výkonem 540cm. Další dvě závodnice, Veronika Dominiková a Adéla Dubová, které odjížděly na mistrovství po svalových zraněních, pak zabodovaly spolu s Lucií Domskou a Pavlínou Březinovou ve štafetě 4x200 metrůa s časem 1:47.90 doběhly pro pátou příčku.

„Jsem spokojený na devadesát devět procent, k úplné spokojenosti chybí jen maličko,“ připustil trenér Vykydal a prozradil, že v nejbližších měsících čeká děvčata tvrdý trénink, jehož výsledky by se měly promítnout na červencovém mistrovství republiky pod širým nebem. Atleti se připravují nejen na atletickém oválu Tyršova stadionu, ale také v terénu, posilovně, tělocvičně a na bazénu. Týdně stráví na tréninku až dvanáct hodin. „Je to docela záběr, ale holky vědí, že nemá smysl dělat něco napůl. Díky dobré partě jsou schopné obětovat sportu klidně dvě až tři hodiny denně,“ uvedl Vykydal, který by rád zlepšil i podmínky pro regeneraci atletek po tréninku. „Rádi bychom pořídili chladící box, který regeneruje přetažené svalstvo. Doufáme, že nám na něj přispěje nějaký sponzor,“ řekl trenér, kterému, stejně jako pětici šumperských atletek pogratuloval k úspěchu starosta Zdeněk Brož.

Vytvořeno 17.3.2011 16:13:15 | přečteno 4954x | navratil
load