Úvodní strana > Život ve městě > Tiskové zprávy
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Sobota 12. září bude patřit památkám

Každoročně se druhou zářijovou sobotu konají i v Šumperku Dny evropského dědictví. V rámci této akce budou návštěvníkům zpřístupněny památky mezi 9 a 16 hodinou zdarma.

Dny evropského dědictví (European Heritage Days) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Zájemci se mohou v Šumperku podívat do kostelíka sv. Barbory v Jiráskových sadech (barokní jednolodní kostel z let 1753-56 s malířskou výzdobou I. Oderlitzkého), farního kostela sv. Jana Křtitele (jednolodní raně barokní kostel se starším jádrem, vybudovaný po požáru města v roce 1669, upravený v roce 1769; jádro stavby ze 13. století), tzv. Geschaderova domu v Kladské ulici (pozdně barokní měšťanský dům z roku 1782 s arkádami v zadním průčelí; fasáda zdobena maltovým štukem; dům je součástí historické zástavby městského jádra), na věž Radnice (novodobá radnice postavena v letech 1910-1911 podle projektu vídeňských architektů Schöna a Bergera; z věže je krásný výhled na okolí a pomocí dalekohledu na Praděd, Petrovy kameny a další vrcholy Jeseníků), do kostela Zvěstování Panny Marie (jednolodní raně barokní kostel z doby po roce 1669 s gotickým jádrem; kaple přistavěna ve 2. pol. 18. století), Státního okresního archivu Šumperk (objekt stojí na konci ulice Bří Čapků; Státní okresní archiv spravuje archiválie regionu - např. měst, obcí, farních úřadů, okresních institucí, pozůstalosti osobností aj.; v rámci dne otevřených dveří budou zpřístupněny depozitáře s odborným výkladem) a Vlastivědného muzea v Šumperku (bývalý hospodářský dům s vestavěným palácem - tzv. Pavlínin dvůr; v areálu je umístěno muzeum s regionální působností; sbírky jsou částečně zpřístupněny ve stálé expozici). Oproti loňským rokům nebude letos možné navštívit bývalý žerotínský zámek (tzv. Zámeček), a to z důvodu rekonstrukce objektu.

Pracovnice archivu připravily k této události ukázku starých konzervovaných listin. Muzeum vedle stálé expozice, jíž se zájemci budou moci nechat provádět unikátním automatickým audioprůvodcem GuidePORT, nabízí dalších několik zajímavých výstav. Můžete se podívat na výstavu Šumperk - město sportu, Archeologické výzkumy v Šumperku 2008 a akvarely Vojty Nováka. V klášterním kostele Zvěstování Panny Marie zase návštěvníky čeká výstava grafiky Arnošta Hrabala. Všemi památkami budou zájemce provádět zkušení odborní průvodci.

Další informace naleznete na stránkách Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Ing. Andrea Jahnová, tisková mluvčí
Martina Holubcová, referent oddělení kultury a vnějších vztahů

Vytvořeno 11.8.2009 10:15:20 | přečteno 2140x | jahnova
load